open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Чинна

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 15 лютого 2012 р. № 91
Київ

Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження

{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 42 від 30.01.2013
№ 906 від 11.12.2013
№ 284 від 29.04.2015
№ 925 від 11.11.2015
№ 412 від 06.07.2016
№ 260 від 12.04.2017
№ 288 від 03.04.2019
№ 173 від 03.03.2020}

Відповідно до частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:

Затвердити Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, що додаються.

Прем'єр-міністр України

М.АЗАРОВ

Інд. 70





ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 15 лютого 2012 р. № 91

ПОРЯДОК ТА УМОВИ
надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження

1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження (далі - субвенція).

2. У цих Порядку та умовах терміни вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України і Законі України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”.

3. Субвенція спрямовується бюджетам адміністративно-територіальних одиниць, на територію яких поширюється зона спостереження атомних електростанцій державного підприємства “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” (далі - Компанія), насамперед на:

реалізацію проектів нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту, в тому числі виготовлення проектної документації, захисних споруд цивільного захисту, технічну інвентаризацію, яких проведено відповідно до законодавства;

{Абзац другий пункту 3 в редакції Постанови КМ № 288 від 03.04.2019}

закупівлю засобів індивідуального захисту органів дихання та препаратів стабільного йоду;

навчання населення користуванню об’єктами спеціальної соціальної інфраструктури та засобами індивідуального захисту органів дихання;

фінансування у разі потреби об’єктів спеціальної соціальної інфраструктури, у тому числі реалізація проектів будівництва, реконструкції, капітального та поточного ремонту таких об’єктів, зокрема навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, культури, фізичної культури і спорту, об’єктів житлово-комунального господарства, автомобільних доріг, систем зв’язку;

погашення кредиторської заборгованості, що утворилася за субвенцією у попередніх роках і зареєстрована органами Казначейства.

Переліки відповідних об’єктів, засобів та препаратів формуються і затверджуються головним розпорядником субвенції, визначеним законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за пропозиціями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а переліки засобів індивідуального захисту органів дихання і захисних споруд цивільного захисту - також за погодженням з ДСНС. При цьому переліки засобів індивідуального захисту органів дихання формуються з урахуванням вимог Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2002 р. № 1200 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 34, ст. 1597; 2013 р., № 29, ст. 989).

Проекти, реалізація яких розпочалась за рахунок субвенції у попередніх роках та строк реалізації яких не перевищує три роки, включаються до плану фінансування для завершення їх реалізації.

{Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 288 від 03.04.2019}

Проекти будівництва подаються з урахуванням потреб осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення, а також розробляються відповідно до державних будівельних норм та стандартів і повинні забезпечити комплексний підхід та максимальну енергоефективність від їх реалізації.

{Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 288 від 03.04.2019}

{Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 284 від 29.04.2015}

4. Розподіл субвенції між місцевими бюджетами здійснюється в обсязі, що визначається за формулою:

S = S0 x H x K x N,

де S0 - загальний обсяг субвенції, передбачений законом про Державний бюджет України на відповідний рік;

H - питома вага реалізованої (відпущеної) електричної енергії атомної електростанції в загальному обсязі реалізованої (відпущеної) електричної енергії Компанії, що визначається як відношення планованого показника річного обсягу реалізованої (відпущеної) електричної енергії атомної електростанції до відповідного показника Компанії;

K - коефіцієнт співвідношення розподілу субвенції між місцевими бюджетами, визначеного частиною першою статті 122 Закону України “Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку”, який дорівнює для обласних бюджетів - 0,3, для бюджетів районів та міст обласного підпорядкування - 0,55, для бюджетів монофункціональних міст - супутників ядерних установок - 0,15;

N - питома вага чисельності населення, яке проживає на території зони спостереження, що визначається за формулою:

N = Nіk/ Nk,

де Nik - чисельність населення, яке постійно проживає на території зони спостереження в і-й адміністративно-територіальній одиниці k-го типу (області, району чи міста обласного підпорядкування, монофункціонального міста - супутника ядерної установки);

Nk - загальна чисельність населення, яке постійно проживає в межах усіх адміністративно-територіальних одиниць k-го типу (областей, районів чи міст обласного підпорядкування, монофункціональних міст - супутників ядерних установок), на територію яких поширюється зона спостереження.

Розподіл субвенції між місцевими бюджетами здійснюється у 2020 році згідно з додатком.

{Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 42 від 30.01.2013, № 284 від 29.04.2015, № 412 від 06.07.2016, № 260 від 12.04.2017, № 288 від 03.04.2019, № 173 від 03.03.2020}

5. Видатки, пов’язані з фінансуванням будівництва та реконструкції об’єктів за рахунок субвенції, здійснюються згідно з Порядком державного фінансування капітального будівництва, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374), за наявності затвердженої відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 41, ст. 1674), проектної документації.

6. Відкриття рахунків, реєстрація, ведення обліку бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та операції, пов’язані з використанням субвенції, здійснюються в установленому законодавством порядку.

7. Казначейство:

перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132 (Офіційний вісник України, 2010 p., № 96, ст. 3399; 2015 р., № 7, ст. 161), і Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого Мінфіном;

{Абзац другий пункту 7 в редакції Постанови КМ № 284 від 29.04.2015}

інформує щомісяця до 15 числа головного розпорядника субвенції і Мінфін про обсяги перерахування субвенції та касові видатки в розрізі місцевих бюджетів, а також об’єктів та заходів, що фінансуються за її рахунок.

8. Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок субвенції здійснюється в установленому законом порядку.

9. Місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування подають щомісяця до 15 числа головному розпоряднику субвенції інформацію про використання субвенції в розрізі об’єктів та заходів, що фінансуються за її рахунок.

10. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання субвенції, а також контроль за її цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.



Додаток
до Порядку та умов
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 3 березня 2020 р. № 173)

РОЗПОДІЛ
субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження, на 2020 рік

Код бюджету

Назва місцевого бюджету адміністративно-територіальної одиниці

Обсяг субвенції, тис. гривень

Зона спостереження Запорізької АЕС

04100000000

Обласний бюджет Дніпропетровської області

10166,821

04207100000

Бюджет м. Нікополя

12890,401

04309200000

Районний бюджет Нікопольського району

2759,734

04319200000

Районний бюджет Томаківського району

1024,711

04561000000

Бюджет Марганецької міської об’єднаної територіальної громади

5764,001

08100000000

Обласний бюджет Запорізької області

6483,235

08203100000

Бюджет м. Енергодара

8344,971

08302200000

Районний бюджет Василівського району

2691,847

08307200000

Районний бюджет Запорізького району

7,685

08308200000

Районний бюджет Кам’янсько- Дніпровського району

4537,025

08519000000

Бюджет Великобілозерської сільської об’єднаної територіальної громади

834,79

21100000000

Обласний бюджет Херсонської області

39,886

21305200000

Районний бюджет Верхньорогачицького району

88,032

Зона спостереження Рівненської АЕС

03100000000

Обласний бюджет Волинської області

2521,405

03311200000

Районний бюджет Маневицького району

6585,36

17100000000

Обласний бюджет Рівненської області

6410,63

17302200000

Районний бюджет Володимирецького району

8994,738

17310200000

Районний бюджет Костопільського району

144,809

17316200000

Районний бюджет Сарненського району

650,491

17532000000

Бюджет Вараської міської об’єднаної територіальної громади

4466,018

Зона спостереження Хмельницької АЕС

17100000000

Обласний бюджет Рівненської області

1860,13

17303200000

Районний бюджет Гощанського району

646,558

17308200000

Районний бюджет Здолбунівського району

378,367

17312200000

Районний бюджет Острозького району

2066,702

17534000000

Бюджет Острозької міської об’єднаної територіальної громади

1140,767

22100000000

Обласний бюджет Хмельницької області

4289,616

22301200000

Районний бюджет Білогірського району

249,938

22307200000

Районний бюджет Ізяславського району

2641,796

22313200000

Районний бюджет Славутського району

1403,07

22319200000

Районний бюджет Шепетівського району

78,014

22545000000

Бюджет Славутської міської об’єднаної територіальної громади

2669,322

22546000000

Бюджет Нетішинської міської об’єднаної територіальної громади

3074,873

Зона спостереження Южно-Української АЕС

14100000000

Обласний бюджет Миколаївської області

9478,127

14205100000

Бюджет м. Южноукраїнська

4739,063

14301200000

Районний бюджет Арбузинського району

3288,525

14305200000

Районний бюджет Братського району

1664,244

14307200000

Районний бюджет Вознесенського району

2564,827

14309200000

Районний бюджет Доманівського району

3182,185

14318200000

Районний бюджет Первомайського району

690,163

14529000000

Бюджет Вознесенської міської об’єднаної територіальної громади

5986,623

_______
Усього



137499,5

{Додаток в редакції Постанови КМ № 42 від 30.01.2013; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 906 від 11.12.2013; в редакції Постанов КМ № 284 від 29.04.2015, № 925 від 11.11.2015, № 412 від 06.07.2016, № 260 від 12.04.2017, № 288 від 03.04.2019, № 173 від 03.03.2020}

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: