Про затвердження Положення про порядок визначення банків-агентів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
Відповідно до пункту 5 частини третьої статті 12, пункту13 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про порядок визначення банків-агентів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (додається).
2. Визнати таким, що втратило чинність, рішення адміністративної ради Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 25 грудня 2003 року № 28 «Про затвердження Положення про порядок визначення банків-агентів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб», зареєстроване в Міністерстві юстиції України21 січня 2004 року за № 94/8693 (із змінами).
3. Відділу економічного аналізу та поточного моніторингу разом з юридичним відділом забезпечити подання цього рішення до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
4. Це рішення набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», але не раніше дня його офіційного опублікування.
5. Відділу зв‘язків з громадськістю та міжнародними організаціями забезпечити розміщення цього рішення на офіційній сторінці Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в мережі Інтернет після його державної реєстрації.
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок визначення банків-агентів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
1. Це Положення розроблене відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» з метою врегулювання відносин між Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) і банками при визначенні банків-агентів Фонду.
2. Цим Положенням встановлюються порядок, умови відбору та взаємовідносини з банками-агентами, через які Фонд може проводити виплати гарантованих сум відшкодувань вкладникам банку (далі - Вкладники) у разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
3. Організатором визначення банків-агентів та регулювання подальших взаємовідносин з ними є Фонд.
4. Процедура відбору проводиться щорічно до 1 липня та додатково в міру необхідності за рішенням виконавчої дирекції Фонду.
5. У цьому Положенні терміни вживаються в таких значеннях:
банк-агент - банк, через який Фонд здійснює виплату гарантованої суми відшкодування за вкладами відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;
банк-претендент - банк, який надав до Фонду інформацію для участі у процедурі визначення банків-агентів відповідно до пункту 3 розділу ІІІ цього Положення;
додатковий відбір банків-агентів - додаткове обрання банків-агентів з метою якісної та своєчасної виплати відшкодувань Вкладникам.
Інші терміни, які використовуються в цьому Положенні, уживаються відповідно до їх значень, наведених у Законах України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», «Про банки і банківську діяльність».
ІІ. Вимоги до банків-агентів Фонду
1. Банки-агенти повинні відповідати таким вимогам:
а) належати за розподілом Національного банку України до I або II групи за розміром активів на поточний рік;
б) за останньою аудиторською перевіркою мати аудиторський висновок аналогічний висновку, який подається згідно з Положенням про порядок подання банками до Національного банку України звіту аудитора за результатами щорічної перевірки фінансової звітності, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 09 вересня 2003 року № 389, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 вересня 2003 року за № 871/8192;
в) мати позитивний фінансовий результат станом на кінець звітного місяця за даними балансу банку;
г) мати регіональну мережу відокремлених підрозділів, представлену в усіх населених пунктах України обласного підпорядкування, в Автономній Республіці Крим, та мережу в населених пунктах районного підпорядкування;
ґ) володіти сучасними технологіями обслуговування грошових переказів за допомогою внутрішньобанківської платіжної системи термінових переказів коштів по Україні в національній валюті;
д) забезпечити здійснення виплат належних кожному вкладнику коштів відшкодувань у будь-якому своєму відокремленому підрозділі на території України не пізніше другого робочого дня після перерахування їх Фондом на транзитний рахунок;
е) забезпечити обмін з Фондом інформацією з виплати відшкодувань Вкладникам у вигляді подання електронних файлів, в тому числі і надання звітності із зазначенням дати виплати та інформації про одержувача відшкодувань, передбачених вимогами нормативно-правового акта Фонду щодо порядку здійснення відшкодування коштів за вкладами фізичних осіб.
2. Протягом останніх дванадцяти місяців банки повинні:
а) не бути віднесеним Національним банком України до категорії проблемних або неплатоспроможних;
б) не мати програми фінансового оздоровлення;
в) не бути об’єктом застосування Національним банком України заходів впливу щодо обмеження, зупинення чи припинення здійснюваних банком операцій із залучення у вклади (депозити) коштів від фізичних осіб;
г) дотримуватися встановлених Національним банком України економічних нормативів капіталу;
ґ) на позабалансових рахунках за даними балансу станом на кінець звітного місяця не мати документів клієнтів банку (фізичних та/або юридичних осіб), що не виконані в строк з вини банку;
д) своєчасно та в повному обсязі сплачувати початковий, регулярний та спеціальні збори до Фонду згідно із Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»;
е) не мати фінансової заборгованості перед Фондом щодо сплати зборів;
є) не бути об’єктом застосування адміністративно-господарських санкцій відповідно до статті 33 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
3. Банк, який не відповідає одній або більше вимогам, визначеним у пунктах 1 та 2 цього розділу, не може бути обраним банком-агентом Фонду.
4. Санаційний та перехідний банк не можуть бути банками-агентами Фонду.
ІІІ. Процедура проведення відбору та визначення банків-агентів
1. Для виконання організаційної роботи, пов’язаної з визначенням банків-агентів Фонду, директор-розпорядник Фонду видає наказ про створення з числа працівників Фонду комісії з визначення банків-агентів у кількості не менше 5 осіб (далі - Комісія), яка діє впродовж дванадцяти місяців.
Комісію очолює заступник директора-розпорядника Фонду або керівник структурного підрозділу Фонду.
2. Для визначення банків-агентів Фонд, керуючись розподілом Національного банку України на групи за розміром активів на поточний рік, направляє до банків I та II груп повідомлення про можливість стати банком-агентом Фонду для здійснення виплати відшкодувань у разі ліквідації банків.
3. Зацікавлені банки - претенденти повинні надати до Фонду (у строки, вказані у повідомленні про участь у процедурі визначення банків-агентів) такі документи:
звіт про дотримання економічних нормативів та лімітів відкритої лінії за останні дванадцять місяців за формою, визначеною постановою Правління Національного банку України від 19 березня 2003 року № 124 «Про затвердження Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2003 року за № 353/7674;
дані про кількість і місцезнаходження відокремлених підрозділів банку, через які пропонується здійснювати виплати Вкладникам;
інформацію про наявність сучасних технологій здійснення грошових переказів у вигляді внутрішньобанківської платіжної системи термінових переказів коштів по Україні в національній валюті.
Для підтвердження наявності у банку внутрішньобанківської платіжної системи термінових переказів коштів до Фонду подаються копії документів, які затверджені правлінням (радою директорів) банку у вигляді відповідних правил, положень тощо.
4. Фонд має право направити запит банку-претенденту для уточнення інформації, наданої банками в документах, а також запит на додаткову інформацію, необхідну Фонду для прийняття рішення при визначенні претендента як банку-агента Фонду.
5. Днем подання банком документів вважається день їх реєстрації у Фонді.
6. Комісією розглядаються тільки ті банки-претенденти, які своєчасно та в повному обсязі надали документи, передбачені пунктом 3 цього розділу.
7. Засідання Комісії проводиться не пізніше 10 робочих днів після закінчення строку надання банками документів, зазначеного у повідомленні.
8. Комісія визначає перелік банків-агентів за встановленими розділом ІІ цього Положення вимогами.
9. Результат засідання Комісії з відбору банків оформлюється протоколом, який передається на розгляд виконавчій дирекції Фонду для прийняття відповідного рішення.
10. Перелік банків-агентів Фонду затверджується рішенням виконавчої дирекції Фонду не пізніше 10 робочих днів з дня одержання протоколу.
11. Фонд протягом 3 робочих днів після прийняття рішення виконавчою дирекцією Фонду письмово повідомляє банки, які брали участь у процедурі відбору банків-агентів, про включення або про невключення банку до переліку банків-агентів із зазначенням мотивованих підстав щодо такого невключення.
12. Із банками, які включені до переліку банків-агентів, який затверджений виконавчою дирекцією Фонду, та на дату укладання договору відповідають вимогам пунктів 1 та 2 розділу ІІ цього Положення, укладаються договори.
13. Рішення виконавчої дирекції про проведення додаткового відбору банків-агентів не позбавляє банків-агентів, включених до переліку, прав і надалі виконувати функції банку-агента до завершення наступної щорічної процедури із визначення банків-агентів.
14. Додатковий відбір банків-агентів проводиться відповідно до цього розділу.