Про затвердження Державної цільової науково-технічної програми "Розробка і впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі"
{Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
№ 1395 від 21.12.2011
№ 359 від 25.04.2012
№ 970 від 24.10.2012
№ 1213 від 26.11.2012}
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Державну цільову науково-технічну програму "Розробка і впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі" (далі - Програма), що додається.
{Пункт 2 виключено на підставі Постанови КМ № 970 від 24.10.2012}
3. Національній академії наук:
разом з Міністерством фінансів передбачати під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік кошти для виконання визначених Програмою завдань і заходів, виходячи з можливостей державного бюджету;
подавати щороку до 15 квітня Кабінетові Міністрів України узагальнену інформацію про хід виконання Програми.
ДЕРЖАВНА
цільова науково-технічна програма "Розробка і впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі"
Досягнення в галузі оптоелектроніки сприяли створенню світлодіодних джерел світла з енергоефективністю, що в 8-12 разів перевищує енергоефективність ламп розжарювання. Застосування таких джерел дає змогу значно зменшити витрати електроенергії на освітлення та обслуговування електромережі, підвищити рівень екологічної безпеки, спростити створення автоматизованих систем керування мережами освітлення та світлосигнальною апаратурою.
За розрахунками фахівців Національної академії наук, заміна в Україні 30 відсотків ламп розжарювання на світлодіодні джерела світла дасть можливість заощадити близько 13,8 млрд. кВт•гелектроенергії на рік та зменшити обсяг викидів вуглецю в атмосферу на 7,8 млн. тонн.
Метою цієї Програми є розроблення і організація виробництва світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі для суттєвого зменшення витрат електроенергії на освітлення, підвищення його якості, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища.
Шляхи і способи розв'язання проблеми
З метою заощадження електроенергії, що витрачається на освітлення, впроваджуються світлодіодні джерела світла та освітлювальні системи на їх основі з використанням на першому етапі напівпровідникових пластин із світлодіодними структурами імпортного виробництва і поступовим переходом на використання таких пластин вітчизняного виробництва шляхом:
проведення фундаментальних і прикладних досліджень з проблем створення нових матеріалів, розроблення технологій і методів електронного керування, терморегулювання світлодіодних джерел світла та впровадження результатів таких досліджень у виробництво;
організації виробництва світлодіодних випромінювачів із вмонтованими системами формування спрямованих світлових потоків, люмінофорами, електронними системами керування, виробництва із складання потужних світлодіодів для освітлювальної техніки із залученням провідних світових компаній - виробників світлодіодів;
{Абзац третій розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
адаптації ліній виробництва освітлювальної техніки до використання світлодіодних випромінювачів;
поступового переходу до організації вітчизняного виробництва напівпровідникових пластин із світлодіодними структурами;
реалізації пілотних проектів (із залученням бюджетних коштів) з впровадження енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних систем, зокрема встановлення їх в адміністративних будівлях (у тому числі бюджетних установах), на об’єктах житлово-комунального господарства, використання для освітлення вулиць та об’єктів транспортної інфраструктури з подальшим поетапним переходом до самоокупних проектів із залученням інвестиційних коштів;
{Розділ доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
розроблення національних стандартів на енергозберігаючі світлодіодні джерела світла та освітлювальні системи на їх основі, гармонізованих з міжнародними стандартами;
{Розділ доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
удосконалення механізму державної підтримки заходів, спрямованих на суттєве зниження витрат електроенергії на освітлення, зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин;
{Розділ доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
створення умов для подальшого розвитку інноваційних розробок світлосигнальної та освітлювальної техніки;
створення засобів діагностики і сертифікації світлодіодних джерел світла;
впровадження комплексних систем освітлення на значущих соціальних об’єктах.
{Розділ доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1213 від 26.11.2012}
Для досягнення мети Програми необхідно виконати завдання і здійснити заходи з:
розроблення нових та удосконалення наявних технологій і матеріалів для виробництва високоефективних напівпровідникових випромінювальних елементів;
організації виробництва напівпровідникових пластин з високоефективними світлодіодними структурами для енергозберігаючої освітлювальної техніки;
розроблення широкого асортименту освітлювальних приладів на основі світлодіодних структур та організації їх виробництва;
створення засобів діагностики і сертифікації світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі;
реалізації пілотних проектів з впровадження енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних систем;
{Розділ доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
організаційного забезпечення впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі;
{Розділ доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
впровадження комплексних систем освітлення на значущих соціальних об’єктах;
{Розділ доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 1213 від 26.11.2012}
забезпечення інформаційно-аналітичного супроводження виконання завдань Програми.
Прогнозні обсяги і джерела фінансування Програми наведені у додатку 1.
Завдання і заходи з виконання Програми наведені у додатку 2.
Очікувані результати, ефективність Програми
Виконання Програми дасть змогу:
1) організувати сучасне виробництво світлодіодних джерел світла, до яких належать:
енергозберігаючі світлодіодні лампи з цоколем, аналогічні лампам розжарювання;
освітлювальні пристрої для потреб житлово-комунального господарства;
спеціальні пожежо- та вибухобезпечні світильники для шахт, рудників, вибухонебезпечних об'єктів нафтогазової та хімічної промисловості;
вуличні світлодіодні світильники;
{Абзац п'ятий пункту 1 розділу в редакції Постанови КМ № 1395 від 21.12.2011}
стельові світлодіодні світильники для освітлення адміністративних будівель (у тому числі бюджетних установ), об’єктів промисловості;
{Абзац шостий пункту 1 розділу в редакції Постанови КМ № 1395 від 21.12.2011}
світлодіодні ілюмінаційні системи для підсвічування будинків, споруд та художньо-декоративного призначення;
{Пункт 1 розділу доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
освітлювальні системи спеціального призначення;
{Пункт 1 розділу доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
освітлювальні системи для транспорту;
{Пункт 1 розділу доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
2) забезпечити промислове виробництво енергозберігаючих світлодіодних джерел світла, енергоспоживання яких у 8-12 разів менше порівняно з лампами розжарювання, із строком служби понад 50 тис. годин;
{Абзац перший пункту 2 розділу із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
заощадити близько 400 млн. кВт•г електроенергії на рік для кожного мільйона світлодіодних ламп. У разі застосування 5-7 млн. світлодіодних ламп сума економії від зменшення витрат на електроенергію становитиме 720-1000 млн. гривень на рік, якщо вартість електроенергії становитиме 0,36 гривні за 1 кВт•г;
{Абзаци другий-четвертий пункту 2 розділу замінено абзацом згідно з Постановою КМ № 1213 від 26.11.2012}
3) залучити і сконцентрувати інвестиційні кошти, необхідні для розвитку національної галузі виробництва світлодіодної освітлювальної техніки, зокрема шляхом створення спеціалізованої публічної акціонерної лізингової компанії, предметом діяльності якої є надання світлодіодної освітлювальної техніки у фінансовий лізинг.
{Розділ доповнено пунктом 3 згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011}
Очікувані результати виконання Програми наведені в додатку 3.
Обсяги та джерела фінансування
Фінансування Програми передбачається здійснювати за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, передбачених законом.
{Текст розділу в редакції Постанови КМ № 1395 від 21.12.2011}
ПАСПОРТ
Державної цільової науково-технічної програми "Розробка і впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі"
1. Концепція Програми схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2008 р. № 612.
2. Програма затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2008 р. № 632.
3. Державні замовники - Національна академія наук та Держінформнауки.
4. Керівник Програми - завідуючий відділом Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова Національної академії наук, доктор технічних наук Сорокін Віктор Михайлович.
5. Виконавці заходів Програми - наукові установи Національної та галузевих академій наук, вищі навчальні заклади, конструкторські бюро і промислові підприємства.
6. Строк виконання: 2009-2015 роки.
7. Прогнозні обсяги та джерела фінансування
Джерела фінансування | Обсяг фінансування, млн. гривень | У тому числі за роками | ||||||
2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | ||
Державний бюджет | 399,968 | 8,7 | 9,449 | 49,449 | 52,8666 | 126,4 | 90,33 | 62,7734 |
Місцеві бюджети | 100,5 | 8 | 25 | 31,5 | 36 | |||
Інші джерела | 830,3 | 1,02 | 0,58 | 6,7 | 68,9 | 222,8 | 225,3 | 305 |
Усього | 1330,768 | 9,72 | 10,029 | 56,149 | 129,7666 | 374,2 | 347,13 | 403,7734 |
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1395 від 21.12.2011, № 1213 від 26.11.2012}
Додаток 2 |
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ
з виконання Державної цільової науково-технічної програми “Розробка і впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі”
Найменування завдання | Найменування показника | Значення показника | Найменування заходу | Головний розпорядник бюджетних коштів | Джерела фінансування | Прогнозний обсяг фінансових ресурсів, млн. гривень | У тому числі за роками | ||||||||||||||||
усього | за роками | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | |||||||||||||||
2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | |||||||||||||||||
1. Розроблення нових та вдосконалення наявних технологій і матеріалів для виробництва високоефективних напівпровідникових випромінювальних елементів та освітлювальних систем на їх основі | кількість розроблених технологій виробництва матеріалів для створення високоефективних білих світлодіодів та освітлювальних систем на їх основі | 50 | 3 | 9 | 14 | 15 | 9 | 1) розроблення технологій виробництва: | Національна академія наук | ||||||||||||||
високоефективних широкосмугових люмінофорів для білих світлодіодів | державний бюджет | 1,7 | 0,2 | 0,25 | 0,25 | 0,3 | 0,4 | 0,2 | 0,1 | ||||||||||||||
гетероепітаксійних квантоворозмірних світлодіодних структур на основі InGaN/GaN/ AL2O3 методом газофазної епітаксії з металоорганічних сполук з енергетичною ефективністю більш як 80 Лм/Вт | державний бюджет | 2,46 | 0,5 | 0,42 | 0,42 | 0,4 | 0,4 | 0,2 | 0,12 | ||||||||||||||
інші джерела | 3,92 | 0,12 | 0,2 | 0,2 | 0,2 | 1,2 | 2 | ||||||||||||||||
сапфірових підкладок напівпровідникової чистоти для світлодіодних структур | державний бюджет | 2 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,3 | ||||||||||||||
інші джерела | 0,06 | 0,06 | |||||||||||||||||||||
оптичних систем для формування світлових потоків світлодіодних структур із заданою спрямованістю | державний бюджет | 4,74 | 0,54 | 1,2 | 1,2 | 0,6 | 0,7 | 0,5 | |||||||||||||||
інші джерела | 0,42 | 0,12 | 0,1 | 0,2 | |||||||||||||||||||
2) розроблення: | Національна академія наук | ||||||||||||||||||||||
конструкцій, технологій і мікроелектронних систем керування для серійного виробництва світлодіодних джерел світла потужністю 2 Вт, 3, 6, 12 і 18 Вт із застосуванням RGB методу формування білого кольору | державний бюджет | 1,1 | 0,7 | 0,4 | |||||||||||||||||||
автоматизованих систем керування потужністю та спектральним складом випромінювання, що залежить від зовнішніх факторів | -“- | 1,3 | 0,5 | 0,4 | 0,2 | 0,2 | |||||||||||||||||
систем термостабілізації випромінювальних кристалів для потужних світлодіодів | -“- | 1,5 | 0,5 | 0,5 | 0,3 | 0,1 | 0,1 | ||||||||||||||||
люмінесцентних матеріалів нового покоління - гібридних органо- неорганічних композитів для світлодіодних структур | -“- | 3,83 | 1,03 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,5 | 0,3 | 0,2 | ||||||||||||||
елементів технології створення високонадійних суперконденсаторів для живлення автономних інтелектуальних світлодіодних систем освітлення | державний бюджет | 1,7 | 0,7 | 0,6 | 0,4 | ||||||||||||||||||
Разом за завданням 1 | 24,73 | 2,69 | 2,95 | 3,57 | 3 | 3,8 | 4,4 | 4,32 | |||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 20,33 | 2,57 | 2,77 | 3,27 | 2,6 | 3,6 | 3,2 | 2,32 | ||||||||||||||
інші джерела | 4,4 | 0,12 | 0,18 | 0,3 | 0,4 | 0,2 | 1,2 | 2 | |||||||||||||||
2. Організація виробництва напівпровідникових пластин з високоефективними світлодіодними структурами для енергозберігаючої освітлювальної техніки | кількість розроблених типорозмірів світлодіодних структур | 9 | 2 | 3 | 3 | 1 | 1) створення технологічної лінії виробництва потужних безкорпусних білих світлодіодів з використанням гетероструктур InGaN/GaN | Національна академія наук | державний бюджет | 3,1 | 0,7 | 0,6 | 0,9 | 0,9 | |||||||||
інші джерела | 4,1 | 0,5 | 0,1 | 1,5 | 2 | ||||||||||||||||||
кількість технологічних дільниць з виробництва світлодіодних випромінювачів | 2 | 1 | 1 | 2) створення дослідно-промислової дільниці для виробництва надпотужних RGB білих світлодіодів | державний бюджет | 2,2 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | ||||||||||||
кількість створених технологічних ліній з виробництва світлодіодних ламп | 1 | 1 | 3) модернізація обладнання для виробництва світлодіодних ламп із цоколем Е27 та Е14 | державний бюджет | 3,45 | 1,05 | 1,2 | 1,2 | |||||||||||||||
інші джерела | 0,9 | 0,4 | 0,3 | 0,2 | |||||||||||||||||||
кількість створених | 1 | 1 | 4) виробництво дослідних партій | державний бюджет | 28,4 | 24,4 | 2 | 1,5 | 0,5 | ||||||||||||||
виробництв із складання потужних світлодіодів | світлодіодних випромінювачів, організація серійного | інші джерела | 143,2 | 3,2 | 30 | 35 | 35 | 40 | |||||||||||||||
кількість утворених спільних підприємств із складання потужних світлодіодів | 1 | 1 | виробництва високоефективних світлодіодних випромінювачів для енергозберігаючої освітлювальної техніки. Створення виробництва із складання потужних світлодіодів для освітлювальної техніки із залученням провідних світових компаній - виробників світлодіодів | ||||||||||||||||||||
Разом за завданням 2 | 185,35 | 2,65 | 2,2 | 29,6 | 30,6 | 37,6 | 39,2 | 43,5 | |||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 37,15 | 1,75 | 1,8 | 26,2 | 0,6 | 2,6 | 2,7 | 1,5 | ||||||||||||||
інші джерела | 148,2 | 0,9 | 0,4 | 3,4 | 30 | 35 | 36,5 | 42 | |||||||||||||||
3. Розроблення широкого асортименту освітлювальних приладів на основі світлодіодних структур та організація їх виробництва | 1) розроблення і організація виробництва: | Національна академія наук | |||||||||||||||||||||
кількість розроблених типів світлодіодних ламп | 26 | 2 | 3 | 9 | 5 | 3 | 4 | широкого асортименту енергозберігаючих світлодіодних ламп потужністю від 3 до 10 Вт з цоколем E27 і Е14 | державний бюджет | 8,99 | 0,49 | 0,6 | 7,1 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | |||||||
інші джерела | 1,4 | 1,4 | |||||||||||||||||||||
кількість розроблених | 17 | 1 | 1 | 4 | 5 | 3 | 2 | 1 | спеціальних освітлювальних | державний бюджет | 10,32 | 0,32 | 0,35 | 7,35 | 0,7766 | 0,4 | 0,6 | 0,5234 | |||||
типів світлодіодних світильників для об’єктів житлово-комунального господарства | систем для потреб житлово-комунального господарства | інші джерела | 3,5 | 1,6 | 0,3 | 0,2 | 0,8 | 0,6 | |||||||||||||||
кількість розроблених світлотехнічних приладів спеціального призначення | 8 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | енергозберігаючих вибухобезпечних світлотехнічних виробів для шахт і рудників, вибухонебезпечних об’єктів нафтогазової та хімічної промисловості, виробничих приміщень, для аварійного освітлення, потреб медицини і побутових потреб | державний бюджет | 3,68 | 0,7 | 0,64 | 0,64 | 0,4 | 0,4 | 0,5 | 0,4 | ||||||
кількість розроблених світлодіодних систем підсвічування будинків, мостів, інших споруд | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | енергозберігаючих світлодіодних систем підсвічування будинків, мостів, інших споруд | -“- | 1,3 | 0,3 | 0,5 | 0,5 | ||||||||||||
кількість розроблених світлодіодних багатокольорових ілюмінаційних систем | 5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | світлодіодних ілюмінаційних систем художньо-декоративного призначення | -“- | 4,46 | 0,5 | 0,43 | 1,93 | 0,5 | 0,5 | 0,4 | 0,2 | |||||||
кількість типів освітлювальної апаратури спеціального призначення | 4 | 1 | 2 | 1 | світлодіодної апаратури медичного та іншого призначення (системи бактерицидної обробки хірургічних інструментів, ран, швів, приміщень, спеціальні потужні освітлювачі для операційних приміщень із зниженим рівнем теплового випромінювання, світлодіодні лампи для автомобільного транспорту) | державний бюджет | 1,3 | 0,4 | 0,4 | 0,2 | 0,3 | ||||||||||||
кількість розроблених типів автономних інтелектуальних освітлювальних систем з живленням від сонячних елементів і акумуляцією енергії на суперконденсаторах | 2 | 1 | 1 | 2) розроблення автономних інтелектуальних освітлювальних систем з живленням від сонячних елементів і акумуляцією енергії на суперконденсаторах | -“- | 8,5 | 4,3 | 2,5 | 1,7 | ||||||||||||||
Разом за завданням 3 | 43,45 | 2,01 | 2,02 | 20,02 | 2,7766 | 6,8 | 5,6 | 4,2234 | |||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 38,55 | 2,01 | 2,02 | 17,02 | 2,4766 | 6,6 | 4,8 | 3,6234 | ||||||||||||||
інші джерела | 4,9 | 3 | 0,3 | 0,2 | 0,8 | 0,6 | |||||||||||||||||
4. Створення засобів діагностики і | Національна академія наук | ||||||||||||||||||||||
сертифікації енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі | 1) створення фотометричного стенда для метрологічного супроводження виробництва напівпровідникових світлодіодних структур та джерел світла на їх основі | державний бюджет | 1,15 | 0,55 | 0,6 | ||||||||||||||||||
2) розроблення методів: | |||||||||||||||||||||||
кількість методів діагностики мікророзподілу світла і тепла на поверхні світловипромінювальної структури | 3 | 1 | 1 | 1 | вимірювання просторового мікророзподілу світла і температури потужних світлодіодних структур в екстремальних умовах | -“- | 0,77 | 0,15 | 0,17 | 0,15 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||||||||||
кількість методів оптимізації базових характеристик світловипромінювальних структур | 7 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | моделювання електричних, оптичних та теплових процесів у новітніх світловипромінювальних матеріалах, гетероструктурах та світлодіодах з метою оптимізації їх базових характеристик | -“- | 1,5 | 0,23 | 0,21 | 0,21 | 0,2 | 0,2 | 0,25 | 0,2 | |||||
кількість створених установок для дослідження теплового та контактного опору | 2 | 1 | 1 | дослідження контактних систем потужних світлодіодів на основі гетероструктур тринітридів третьої групи | державний бюджет | 1,61 | 0,2 | 0,23 | 0,23 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,15 | ||||||||||
кількість методів оптимізації складу люмінофорів для білих світлодіодів | 3 | 1 | 1 | 1 | метрологічного забезпечення розроблення технології фотолюмінофорів як функціональних перетворювачів у системі світлодіод-фотолюмінофор | -“- | 3,72 | 0,9 | 0,56 | 0,66 | 0,6 | 0,6 | 0,3 | 0,1 | |||||||||
кількість методів діагностики електричних параметрів і характеристик світлодіодів на основі діагностики поляризаційного стану випромінювання | 2 | 1 | 1 | діагностики поляризаційного стану випромінювання світлодіодів залежно від конструктивних параметрів та технологічних факторів | -“- | 0,47 | 0,1 | 0,09 | 0,09 | 0,09 | 0,1 | ||||||||||||
3) створення базової метрологічної лабораторії для сертифікації світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі | -“- | 2,138 | 0,759 | 1,379 | |||||||||||||||||||
4) створення і організація діяльності при Інституті фізики напівпровідників імені В. Є. Лашкарьова Національної академії наук в межах існуючої чисельності Центру діагностики та сертифікації світлодіодної освітлювальної техніки | -“- | 18,6 | 2,94 | 2,66 | 7,5 | 5,5 | |||||||||||||||||
Разом за завданням 4 | 29,958 | 2,13 | 2,619 | 2,719 | 4,23 | 3,96 | 8,35 | 5,95 | |||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 29,958 | 2,13 | 2,619 | 2,719 | 4,23 | 3,96 | 8,35 | 5,95 | ||||||||||||||
5. Реалізація пілотних проектів з впровадження енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних систем | 1) реалізація пілотних проектів: | Національна академія наук | |||||||||||||||||||||
кількість застосованих освітлювальних приладів для освітлення центральних вулиць, | 9 | 3,5 | 3 | 2,5 | освітлення центральних вулиць та автошляхів мм. Києва, Харкова, Донецька і Львова | державний бюджет | 23 | 9,1 | 5 | 5 | 3,9 | ||||||||||||
місцеві бюджети | 38 | 5 | 8 | 10 | 15 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 19,5 | 3,5 | 6 | 5 | 5 | ||||||||||||||||||
автошляхів та автомагістралей, тис. штук | освітлення автомагістралей | державний бюджет | 5,6 | 2 | 1,9 | 1,7 | |||||||||||||||||
інші джерела | 8,2 | 1,2 | 3 | 2 | 2 | ||||||||||||||||||
кількість застосованих світлодіодних світильників для освітлення об’єктів житлово-комунального господарства, тис. штук | 121 | 27 | 30 | 30 | 34 | освітлення об’єктів житлово-комунального господарства | державний бюджет | 17 | 4 | 4 | 5 | 4 | |||||||||||
місцеві бюджети | 27,5 | 1,5 | 7 | 9 | 10 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 15,8 | 1,8 | 4 | 4 | 6 | ||||||||||||||||||
кількість застосованих світлодіодних стельових світильників, тис. штук | 18 | 3,5 | 4 | 5 | 5,5 | освітлення будівель бюджетних установ та промислових об’єктів | державний бюджет | 7 | 2 | 2 | 2 | 1 | |||||||||||
інші джерела | 11 | 0,5 | 2 | 4 | 4,5 | ||||||||||||||||||
кількість станцій метрополітенів, освітлених світлодіодними світильниками | 28 | 3 | 5 | 8 | 12 | освітлення станцій метрополітенів з використанням світлодіодних ламп з цоколями Е27 і Е14 | державний бюджет | 8,5 | 2 | 2 | 2,5 | 2 | |||||||||||
інші джерела | 4,7 | 1,2 | 0,8 | 1,2 | 1,5 | ||||||||||||||||||
кількість застосованих світлодіодних ілюмінаційних об’єктів | 6 | 1 | 2 | 1 | 2 | художньо-декоративного освітлення та підсвічування будинків, пам’ятників та архітектурних споруд | державний бюджет | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | |||||||||||
місцеві бюджети | 14 | 1,5 | 3,5 | 4 | 5 | ||||||||||||||||||
2) модернізація освітлювальних систем на об’єктах житлово-комунального господарства | Національна академія наук | державний бюджет | 2 | 1 | 0,5 | 0,5 | |||||||||||||||||
Разом за завданням 5 | 205,8 | 34,3 | 51,3 | 57,1 | 63,1 | ||||||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 67,1 | 18,1 | 17 | 17,9 | 14,1 | |||||||||||||||||
місцеві бюджети | 79,5 | 8 | 18,5 | 23 | 30 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 59,2 | 8,2 | 15,8 | 16,2 | 19 | ||||||||||||||||||
6. Організаційне забезпечення впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі | кількість проектів з впровадження енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних систем (через ПАТ “Національна акціонерна компанія “Укрсвітлолізинг”) | 50 | 5 | 10 | 15 | 20 | 1) утворення і організація діяльності ПАТ “Національна акціонерна компанія “Укрсвітлолізинг” з метою реалізації проектів з впровадження енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних систем | МОНмолодьспорт (Держінформнауки) | державний бюджет (окрема бюджетна програма) | 35,9 | 24,5 | 11,4 | |||||||||||
інші джерела | 320 | 30 | 70 | 70 | 150 | ||||||||||||||||||
2) утворення та організація діяльності Українського центру з технічної підтримки проектів з впровадження сучасних енергозберігаючих світлодіодних освітлювальних систем | Національна академія наук | державний бюджет | 1 | 0,3 | 0,3 | 0,4 | |||||||||||||||||
кількість розроблених національних стандартів на енергозберігаючі світлодіодні джерела світла та освітлювальні системи на їх основі | 32 | 4 | 5 | 5 | 7 | 5 | 6 | 3) розроблення національних стандартів на енергозберігаючі світлодіодні джерела світла та освітлювальні системи на їх основі, гармонізованих з міжнародними стандартами | -“- | 1 | 0,12 | 0,2 | 0,34 | 0,34 | |||||||||
кількість підготовлених фахівців у галузі напівпровідникової світлотехніки | 50 | 10 | 20 | 20 | 4) утворення при Інституті фізики напівпровідників імені В. Є. Лашкарьова Національної академії наук в межах існуючої | Національна академія наук | державний бюджет | 1,4 | 0,5 | 0,5 | |||||||||||||
чисельності підрозділу з питань підвищення рівня підготовки фахівців у галузі напівпровідникової світлотехніки | |||||||||||||||||||||||
Разом за завданням 6 | 359,3 | 54,62 | 82,4 | 71,14 | 151,14 | ||||||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 39,3 | 24,62 | 12,4 | 1,14 | 1,14 | |||||||||||||||||
інші джерела | 320 | 30 | 70 | 70 | 150 | ||||||||||||||||||
7. Впровадження комплексних систем освітлення на значущих соціальних об’єктах | кількість застосованих комплексних систем освітлення об’єктів Мінінфраструктури | 7 | 4 | 2 | 1 | 1) впровадження комплексних систем освітлення на об’єктах Мінінфраструктури, зокрема на аварійно-небезпечних ділянках магістральних | МОНмолодьспорт (Держінформнауки) | державний бюджет | |||||||||||||||
інші джерела | |||||||||||||||||||||||
Мінінфраструктури | державний бюджет | ||||||||||||||||||||||
інші джерела | |||||||||||||||||||||||
автомобільних доріг державного значення, зокрема: | |||||||||||||||||||||||
Київ-Чернігів | державний бюджет | 9,3 | 4,5 | 2,8 | 2 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 30,7 | 10,2 | 10,2 | 10,3 | |||||||||||||||||||
Київ-Одеса | державний бюджет | 7,5 | 3,2 | 2,5 | 1,8 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 24,8 | 8,2 | 8,2 | 8,4 | |||||||||||||||||||
Київ-Харків | державний бюджет | 6,3 | 2,8 | 2 | 1,5 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 20,8 | 7 | 7 | 6,8 | |||||||||||||||||||
Київ-Луганськ | державний бюджет | 4,2 | 1,7 | 1,6 | 0,9 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 13,9 | 4,6 | 4,6 | 4,7 | |||||||||||||||||||
Київ-Чоп | державний бюджет | 8,1 | 3,9 | 2,9 | 1,3 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 26,8 | 8,9 | 9 | 8,9 | |||||||||||||||||||
Київ-Ковель-Ягодин та інші | державний бюджет | 5,64 | 2,84 | 1,7 | 1,1 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 18,6 | 6,2 | 6,2 | 6,2 | |||||||||||||||||||
кількість застосованих комплексних систем освітлення закладів МОНмолодьспорту | 8 | 4 | 2 | 2 | 2) розроблення та впровадження комплексних систем освітлення закладів МОНмолодьспорту, зокрема: | МОНмолодьспорт (Держінформнауки) | |||||||||||||||||
Київський національний університет імені Тараса Шевченка | державний бюджет | 6,74 | 2,54 | 2,4 | 1,8 | ||||||||||||||||||
Національний технічний університет “Київський політехнічний інститут” | -“- | 10,77 | 4,47 | 3,9 | 2,4 | ||||||||||||||||||
Львівський національний університет імені Івана Франка | -“- | 3,7 | 1,7 | 1,2 | 0,8 | ||||||||||||||||||
Харківська національна академія міського господарства | -“- | 5,95 | 2,75 | 2 | 1,2 | ||||||||||||||||||
Рівненський національний університет водного господарства та природокористування | державний бюджет | 6,38 | 3,58 | 1,6 | 1,2 | ||||||||||||||||||
Українська інженерно-педагогічна академія | -“- | 6,35 | 2,55 | 2,2 | 1,6 | ||||||||||||||||||
Українська державна академія залізничного транспорту та інші | -“- | 9,08 | 3,58 | 3,1 | 2,4 | ||||||||||||||||||
кількість об’єктів МОЗ, які комплексно оснащені світлодіодними системами | 4 | 2 | 1 | 1 | 3) модернізація освітлювальних систем на об’єктах МОЗ, зокрема: | МОНмолодьспорт (Держінформ науки ) МОЗ | |||||||||||||||||
Національна дитяча спеціалізована лікарня “ОХМАДИТ” (м. Київ) | -“- | 8,4 | 3,6 | 2,8 | 2 | ||||||||||||||||||
обласна клінічна лікарня - центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (м. Харків) та інші | -“- | 7,69 | 3,09 | 2,7 | 1,9 | ||||||||||||||||||
кількість об’єктів пенітенціарної служби, комплексно оснащених світлодіодними системами освітлення | 1 | 1 | 4) впровадження комплексної системи освітлення об’єктів ДПтС | МОНмолодьспорт (Держінформнауки) ДПтС | -“- | 5,6 | 5,6 | ||||||||||||||||
кількість муніципальних об’єктів, на яких проведено комплексну модернізацію мереж освітлення | 5 | 2 | 3 | 5) комплексна модернізація мереж освітлення: | |||||||||||||||||||
м. Ужгорода | МОНмолодьспорт (Держінформнауки) Закарпатська облдержадміністрація | державний бюджет | 29,7 | 15,2 | 8,2 | 6,3 | |||||||||||||||||
місцеві бюджети | 10 | 3 | 4 | 3 | |||||||||||||||||||
інші джерела | 88 | 29,7 | 28,7 | 29,6 | |||||||||||||||||||
м. Чугуєва | МОНмолодьспорт (Держінформнауки) Харківська облдержадміністрація | державний бюджет | 9,1 | 6,3 | 1,6 | 1,2 | |||||||||||||||||
місцеві бюджети | 4 | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||||||
інші джерела | 26 | 9 | 9 | 8 | |||||||||||||||||||
м. Краснодона | МОНмолодьспорт (Держінформнауки) Луганська облдерж адміністрація | державний бюджет | 2,4 | 1 | 1,4 | ||||||||||||||||||
місцеві бюджети | 1 | 0,5 | 0,5 | ||||||||||||||||||||
інші джерела | 6,9 | 3,5 | 3,4 | ||||||||||||||||||||
м. Красного Луча | -“- | державний бюджет | 8,5 | 3 | 3 | 2,5 | |||||||||||||||||
місцеві бюджети | 4 | 1 | 2 | 1 | |||||||||||||||||||
інші джерела | 24,1 | 8,3 | 7,3 | 8,5 | |||||||||||||||||||
м. Лисичанська | -“- | державний бюджет | 4,5 | 2,1 | 2,4 | ||||||||||||||||||
місцеві бюджети | 2 | 1 | 1 | ||||||||||||||||||||
інші джерела | 13 | 6 | 7 | ||||||||||||||||||||
Разом за завданням 7 | 480,5 | 188,1 | 161,1 | 131,3 | |||||||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 165,9 | 80 | 52 | 33,9 | ||||||||||||||||||
місцеві бюджети | 21 | 6,5 | 8,5 | 6 | |||||||||||||||||||
інші джерела | 293,6 | 101,6 | 100,6 | 91,4 | |||||||||||||||||||
8. Забезпечення інформаційно-аналітичного супроводження виконання завдань Програми | проведення науково-технічних та економіко- статистичних досліджень стану світового та внутрішнього ринку світлодіодної техніки, тенденцій його розвитку | Національна академія наук | державний бюджет | 1,68 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | ||||||||||||
Разом за завданням 8 | 1,68 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | |||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 1,68 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | 0,24 | ||||||||||||||
Усього за Програмою | 1330,768 | 9,72 | 10,029 | 56,149 | 129,7666 | 374,2 | 347,13 | 403,7734 | |||||||||||||||
у тому числі | державний бюджет | 399,968 | 8,7 | 9,449 | 49,449 | 52,8666 | 126,4 | 90,33 | 62,7734 | ||||||||||||||
місцеві бюджети | 100,5 | 8 | 25 | 31,5 | 36 | ||||||||||||||||||
інші джерела | 830,3 | 1,02 | 0,58 | 6,7 | 68,9 | 222,8 | 225,3 | 305 |
{Додаток 2 в редакції Постанови КМ № 1395 від 21.12.2011; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 359 від 25.04.2012; в редакції Постанови КМ № 1213 від 26.11.2012}
Додаток 3 |
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ
виконання Державної цільової науково-технічної програми “Розробка і впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі”
Найменування завдання | Найменування показника | Значення показника | |||||||
усього | у тому числі за роками | ||||||||
2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | |||
1. Розроблення нових та вдосконалення наявних технологій і матеріалів для виробництва високоефективних напівпровідникових випромінювальних елементів та освітлювальних систем на їх основі | економічні: | ||||||||
кількість впроваджених нанотехнологій | 2 | 1 | 1 | ||||||
кількість наукоємних технологій, нових матеріалів і структур для створення високоефективних світлодіодів та освітлювальних систем на їх основі | 50 | 3 | 9 | 14 | 15 | 9 | |||
соціальні: | |||||||||
кількість наукоємних технологій, у результаті впровадження яких підвищується енергоефективність освітлювальних приладів, | 11 | 1 | 2 | 2 | 3 | 2 | 1 | ||
якість освітлення за біологічними показниками, надійність та безпека систем освітлення | |||||||||
екологічні: | |||||||||
кількість технологій виробництва енергозберігаючих джерел світла, в яких не використовується ртуть, що сприяє підвищенню екологічної чистоти світла | 9 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | |
2. Організація виробництва напівпровідникових пластин з високоефективними світлодіодними структурами для енергозберігаючої освітлювальної техніки | економічні: | ||||||||
кількість розроблених типорозмірів світлодіодних структур | 9 | 2 | 3 | 3 | 1 | ||||
кількість технологічних дільниць з виробництва світлодіодних випромінювачів | 2 | 1 | 1 | ||||||
кількість створених технологічних ліній із виробництва світлодіодних ламп | 1 | 1 | |||||||
кількість створених виробництв із складання потужних світлодіодів | 1 | 1 | |||||||
кількість утворених спільних підприємств із складання потужних світлодіодів | 1 | 1 | |||||||
соціальні: | |||||||||
кількість створених нових галузей напівпровідникового приладобудування | 1 | 1 | |||||||
екологічні: | |||||||||
кількість нових технологій, у результаті впровадження яких зменшується використання шкідливих речовин у процесі виробництва освітлювальних приладів | 3 | 1 | 1 | 1 | |||||
3. Розроблення широкого асортименту освітлювальних приладів на основі світлодіодних структур та організація їх виробництва | економічні: | ||||||||
кількість розроблених типів світлодіодних ламп | 26 | 2 | 3 | 9 | 5 | 3 | 4 | ||
кількість розроблених типів світлодіодних світильників для об’єктів житлово-комунального господарства | 17 | 1 | 1 | 4 | 5 | 3 | 2 | 1 | |
кількість розроблених світлотехнічних приладів спеціального призначення | 8 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | ||
кількість розроблених світлодіодних систем підсвічування будинків, мостів, інших споруд | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | ||||
кількість розроблених світлодіодних багатокольорових ілюмінаційних систем | 5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |||
кількість типів освітлювальної апаратури спеціального призначення | 4 | 1 | 2 | 1 | |||||
4. Створення засобів діагностики і сертифікації світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі | економічні: | ||||||||
кількість методів діагностики мікророзподілу світла і тепла на поверхні світловипромінюючої структури | 3 | 1 | 1 | 1 | |||||
кількість методів оптимізації базових характеристик світловипромінюючих структур | 7 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
кількість створених установок для дослідження теплового та контактного опору | 2 | 1 | 1 | ||||||
кількість методів оптимізації складу люмінофорів для білих світлодіодів | 3 | 1 | 1 | 1 | |||||
кількість методів діагностики електричних параметрів і характеристик світлодіодів на основі діагностики поляризаційного стану випромінення | 2 | 1 | 1 | ||||||
5. Реалізація пілотних проектів з впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла | економічні: | ||||||||
кількість застосованих освітлювальних приладів для центральних вулиць, автошляхів та автомагістралей, тис. штук | 9 | 3,5 | 3 | 2,5 | |||||
кількість застосованих світлодіодних світильників для об’єктів житлово-комунального господарства, тис. штук | 121 | 27 | 30 | 30 | 34 | ||||
кількість застосованих світлодіодних стельових світильників, тис. штук | 18 | 3,5 | 4 | 5 | 5,5 | ||||
кількість станцій метрополітенів, освітлених світлодіодними світильниками | 28 | 3 | 5 | 8 | 12 | ||||
кількість застосованих світлодіодних ілюмінаційних об’єктів | 6 | 1 | 2 | 1 | 2 | ||||
соціальні: | |||||||||
кількість нових робочих місць, створених у процесі впровадження пілотних проектів | 850 | 100 | 180 | 220 | 200 | 150 | |||
6. Організаційне забезпечення впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі | економічні: | ||||||||
кількість проектів з впровадження енергозберігаючих світлодіодних джерел світла та освітлювальних систем на їх основі (через ПАТ “Національна акціонерна компанія “Укрсвітлолізинг”) | 50 | 5 | 10 | 15 | 20 | ||||
кількість розроблених національних стандартів на енергозберігаючі світлодіодні джерела світла та освітлювальні системи на їх основі | 32 | 4 | 5 | 5 | 7 | 5 | 6 | ||
кількість підготовлених фахівців в галузі напівпровідникової світлотехніки | 50 | 10 | 20 | 20 | |||||
7. Впровадження комплексних систем освітлення на значущих соціальних об’єктах | кількість застосованих комплексних систем освітлення об’єктів Мінінфраструктури | 7 | 4 | 2 | 1 | ||||
кількість застосованих комплексних систем освітлення закладів МОНмолодьспорту | 8 | 4 | 2 | 2 | |||||
кількість об’єктів МОЗ, комплексно оснащених світлодіодними освітлювальними системами | 4 | 2 | 1 | 1 | |||||
кількість об’єктів ДПтС, комплексно оснащених світлодіодними системами освітлення | 1 | 1 | |||||||
кількість муніципальних об’єктів, на яких проведено комплексну модернізацію мереж освітлення | 5 | 2 | 3 |
{Додаток 3 в редакції Постанов КМ № 1395 від 21.12.2011, № 1213 від 26.11.2012}