open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

Чи можу я піти на пенсію держслужбовця достроково?

Постійно проживаю на території зони гарантованого добровільного відселення, належу до третьої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Маю 37 років загального трудового стажу, з яких 32 - на державній службі. З березня 2011 року працюю заступником сільського голови. Згідно зі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", маю право на пенсію із зменшенням пенсійного віку при досягненні 54 років.

Чи належить пенсія, призначена при зменшеному пенсійному віці відповідно до вказаного закону, до пільгових або спеціальних? Чи зменшується пенсійний вік, передбачений ст. 37 Закону "Про державну службу" для державних службовців, відповідно до ст. 55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"? Чи зможу отримувати пенсію держслужбовця і продовжувати працювати?


Микола БОГДАНЕЦЬ.
Рокитне Рівненської області.

Насамперед слід зазначити, що таких визначень як "пільгова" чи "спеціальна" пенсія в українському законодавстві немає. До так званих пільгових неофіційно належать пенсію за віком на пільгових умовах (як правило її отримують особи, котрі працювали на підземних роботах, на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за списками № 1 і № 2, затвердженими Постановою Кабміну № 36 від 16.01.2003 р.). Щодо спеціальних, то до них належать пенсії, передбачені спеціальними законами (наприклад, пенсія держслужбовця, яка передбачена Законом "Про державну службу"). Зменшення пенсійного віку, яке передбачено Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлює пільгу для певної категорії осіб, а тому її можна віднести до "пільгової" пенсії.

Статтею 37 Закону "Про державну службу" (від 16.12.1993 р.) передбачено, що право на пенсію держслужбовця чоловіки мають після досягнення 62 років, проте відповідно до ст. 55 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (28.02.1991 р.) для осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку. А оскільки при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22 Конституції України), ви маєте право на оформлення пенсії держслужбовця зі зменшенням пенсійного віку.

Щодо того, чи матимете право одержувати пенсію державного службовця і продовжувати працювати посадовою особою органу місцевого самоврядування, то відповідно до ст. 37 Закону "Про державну службу" пенсія, призначена в період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії в порядку і на умовах, передбачених, зокрема, Законом "Про державну службу", виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а після звільнення з таких посад - у розмірі, обчисленому для держслужбовців. Тобто обіймаючи посаду в органах самоврядування, ви маєте право оформити пенсію державного службовця, проте на період вашої роботи вам виплачуватиметься лише пенсія, передбачена відповідно до закону про пенсійне страхування, а вже після звільнення з посади вам зможуть нараховувати пенсію державного службовця.

Артур АЛІЄВ, юрист.

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: