open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

Як зменшити тягар сплати податку на нерухомість

Які санкції за несплату податку на нерухомість? Якщо квартира приватизована і перебуває у власності п'ятьох осіб, то хто має сплачувати цей податок? А якщо в когось із них є інше житло (будинок чи дача)? Чи повинні батьки сплачувати податок на нерухомість, яка належить їхнім дітям, і хто саме - мати чи батько?


Ірина КІР'ЯНОВА
(запитання надійшло електронною поштою).

Відповідно до Податкового кодексу України (далі - ПКУ) податок на нерухомість щороку до 1 липня нараховує державна податкова служба за місцем розташування нерухомого майна. Платити треба буде згідно з повідомленням-рішенням, яке надходитиме поштою.

Водночас платник може звернутися до податкової та звірити дані щодо житлової площі, яка йому належить, ставки податку та порядку його сплати. Зробити це краще заздалегідь - до 1 липня, адже потім нараховану суму буде складніше оскаржити. Після отримання повідомлення платник податку має заплатити визначену суму протягом 60 днів. За несвоєчасну сплату податку до особи застосовуватиметься штраф у розмірі 10% (якщо прострочення не більше 20 днів) або 20% від суми податку (у разі прострочення понад 30 днів).

Якщо об'єкт нерухомості перебуває у власності декількох осіб, то вони відповідно до ст. 265.1.2. ПКУ самостійно між собою визначають, хто платитиме податок. Нагадуємо, що законодавство передбачає пільги зі сплати податку, а відтак важливо наперед продумати, хто за яке майно платитиме, щоб скористатися пільгами у повній мірі.

Суть пільги в наступному. Кожен з платників податків може застосовувати зменшення для квартир на 120 кв. метрів або для будинків на 250 кв. метрів. Таке зменшення застосовується лише раз на рік та щодо лише одного об'єкта нерухомості.

Отже, якщо у власності сім'ї декілька будинків або квартир, радимо визначити платником податку по одному члену сім'ї на кожен об'єкт нерухомості,  щоб була можливість застосувати "податкову знижку" щодо всієї нерухомості. Для цього потрібно звернутися до кожної податкової інспекції, де перебуває нерухомість, з відповідними заявами.

Наведемо приклад. Сім'ї з трьох чоловік - батьку, матері та сину, на праві спільної сумісної власності належить таке нерухоме майно: дві квартири, житлова площа яких становить 60 та 70 кв. метрів, та будинок житловою площею 260 кв. метрів. Мати визначається платником податку по одній квартирі, син - по другій. Кожен із них використовує свою пільгу (120 кв. метрів), яка повністю покриває об'єкт оподаткування, а відтак вони не матимуть платити податок узагалі. Батько визначається платником податку по житловому будинку та, застосувавши свою пільгу (250 кв. метрів), муситиме сплатити податок лише за 10 кв. метрів площі будинку.

Нагадаємо, що дачні та садові будинки (не більше одного) не є об'єктами оподаткування. Що ж стосується дітей - до досягнення 18-річного віку податок сплачується одним із батьків, знову-таки - за домовленістю.

Антон ГАЛЬ, юрист.

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: