open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

Пенсію можна отримувати при відсутності реєстрації

Збираюся маму виписати, але мені по телефону в Пенсійному фонді сказали, якщо немає прописки, то пенсію отримувати вона не може. Чи справді це так і що робити, коли я на рік-другий планую вивезти маму на проживання до себе за кордон?

Олена К.
Київ.

Нормативно-правових актів, які б установлювали можливість реалізації права на одержання пенсії тільки при наявності реєстрації місця проживання в Україні, нема. Мало того, згідно зі ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" відсутність реєстрації не є підставою для відмови громадянинові в реалізації його прав, передбачених Конституцією та законами України, у цьому випадку права на соціальне забезпечення в старості.

Це означає, якщо громадянин України виїхав за кордон, наприклад, за так званою грін-картою (посвідка на проживання) на постійне місце проживання, він своє право на отримання пенсії в Україні не втрачає. Як правило, зарахування пенсії в такому випадку має здійснюватися на банківську картку, якою пенсіонер може користуватися за кордоном. Потрібно врахувати й те, що одержання пенсіонером посвідки на проживання за рубежем ще не означає одержання ним громадянства іншої країни. Тому протягом терміну дії грін-карти (а це, як правило, не більше п'яти років) пенсіонер у будь-який момент може повернутися в Україну для постійного проживання.

Також статтею 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачається право пенсіонера, у випадку його виїзду на постійне місце проживання за кордон, на одержання перед виїздом наперед пенсії за шість місяців. Для цього потрібно подати відповідну заяву в Пенсійний фонд за місцем реєстрації пенсіонера.

Не зайве нагадати й про те, що 7 жовтня 2009 року Конституційним Судом України було ухвалено рішення (справа № 1-32/2009), яке визнає право на отримання пенсії громадянином України за кордоном, якщо він там постійно проживає. Щоправда, це можна реалізувати за умови, що із країною постійного перебування пенсіонера в нас немає договору про правову допомогу. Оскільки такий договір надає можливість українському пенсіонеру одержувати свою пенсію за кордоном. Конституційний Суд у своєму рішенні зазначив, що "конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Сергій ДЕМСЬКИЙ, юрист.

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: