open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

Глухий кут реєстрації

Моя дружина за заповітом отримала від брата будинок і присадибну ділянку, де ми й проживаємо. Оскільки син має отримати паспорт, намагалися зареєструвати його у цьому будинку, проте нам відмовляють у зв'язку з тим, що власником в реєстрі все ще значиться померлий брат моєї дружини. А паспорт не дають, оскільки син ніде не зареєстрований. Щоб змінити власника, сказали, необхідно заплатити, а грошей у нас ледве вистачає на проживання. Порадьте, як діяти у такій ситуації?


Василь ХАЛО.
Грузьке Сумської області.

Цивільне законодавство встановлює два способи прийняття спадщини:

1) подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідної заяви;

2) фактичний вступ на володіння спадковим майном та правами особи, якщо спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Для подачі заяви на отримання спадщини у спадкоємців є півроку після смерті спадкодавця. Після завершення цього строку для оформлення спадщини спадкоємці отримують свідоцтво про право на спадщину.

Виходячи із вашої ситуації, можна зробити висновок, що свідоцтво про право на спадщину оформлено не було. Саме тому власником будинку і земельної ділянки в реєстрі досі значиться померлий брат вашої дружини. Через це ви не можете зареєструвати у ньому свого сина, оскільки для реєстрації особи у будинку необхідно отримати на це письмову згоду від його власника.

Окрім зазначених проблем може виникнути ще одна. У разі якщо строки пропущені, а спадкоємці не прийняли спадщину, то вона може бути втраченою для них назавжди, оскільки якщо спадкоємці не вчинили жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини, вважається, що вони відмовився від неї.

Якщо судом будуть поновлені строки на прийняття спадщини, то необхідно буде звернутися до нотаріуса за останнім місцем проживанням померлого із заявою на прийняття спадщини та заповітом. Якщо ви на час відкриття спадщини постійно проживали разом із спадкодавцем, то вважається, що ви автоматично прийняли спадщину, а тому для отримання свідоцтва права на спадщину вам необхідно звернутися до нотаріуса із відповідною заявою та заповітом, звісно, якщо суд з поважних причин не поновить строки прийняття спадщини.

За оформлення свідоцтва необхідно буде сплатити держмито, окрім цього потрібно сплатити ще й податок з доходу фізичних осіб в розмірі 5% від вартості отриманої спадщини, оскільки брати і сестри відносяться до другої групи спорідненості. Проте сплату податку нотаріус перевіряти не буде, оскільки цим займається податкова, він лише направляє до них звіт із зазначенням, що вам було видано свідоцтво про право на спадщину. Податок на отриману спадщину необов'язково сплачувати одразу, це можна зробити і по закінченні календарного року, у якому отримано право власності. Проте пізніше сплатити все ж таки доведеться, оскільки за несплату податків законодавством передбачено відповідальність (нараховується пеня і штрафи).

Після того як у вас на руках буде свідоцтво про право на спадщину, необхідно звернутися до БТІ для реєстрації права власності на будинок, а потім вже зможете і зареєструвати у ньому свого сина.

Проблему з паспортом можна вирішити ще двома способами: отримати довідку із ЖЕКу про те, що ваш син дійсно проживає за вказаною адресою, або ж тимчасово зареєструвати його у родичів чи друзів.

Артур АЛІЄВ, юрисконсульт "Голосу України".

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: