open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

Хочеш лікуватися - доведеться реєструватися

Мої сини працюють і винаймають житло у Києві, але зареєстровані (прописані) у мене. Дружина молодшого сина завагітніла. Та в яку б вона поліклініку не зверталась, усюди відмовляють, відсилаючи за місцем реєстрації. Але ж зареєстрована вона у своїх батьків, у селі.

Чи правомірна така відмова? Я чув, що можна отримувати медичне обслуговування і за місцем фактичного проживання. Якщо так, то порадьте, як це можна зробити.


Володимир СИРОТЕНКО.
Львів.

Законом передбачено, що відсутність реєстрації місця проживання чи перебування особи не можуть завадити реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією (ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні"). А ст. 49 Конституції передбачає право кожного на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Тобто законодавством визначено, що місце реєстрації не має бути перешкодою для реалізації конституційних прав громадянина.

Якщо вам знадобиться медична допомога, завжди можна звернутися по неї в "Швидку", відмовити там не мають права.

Проте якщо ви бажаєте стати на облік у поліклініку, виникне проблема, оскільки державні медичні заклади фінансуються з місцевих бюджетів, а ті в свою чергу отримують кошти з державного. Гроші виділяються з розрахунку на мешканців конкретного населеного пункту, а потім розподіляються між його медичними закладами. Тобто якщо ви зареєстровані, скажімо, у Запоріжжі, а живете у Львові, то гроші на ваше безплатне медичне обслуговування з бюджету України виділяються до бюджету Запоріжжя. До того ж, відповідно до Закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" на вас покладено обов'язок протягом десяти днів після прибуття зареєструватися на новому місці проживання.

Але якщо ви не збираєтеся змінювати місце реєстрації, оскільки орендуєте житло або приїхали у відрядження, то відповідно до ст. 8 зазначеного закону маєте змогу зареєструвати місце перебування, звернувшись із заявою до органу реєстрації протягом семи днів після прибуття. Звертаємо вашу увагу на те, що ст. 197 Кодексу України про адміністративні порушення передбачено відповідальність за проживання без реєстрації місця проживання чи перебування, яке тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 гривні).

Є ще один спосіб стати на облік у поліклініці. У схожій ситуації опиняються люди, які хочуть отримати листок непрацездатності, але зареєстровані в іншому населеному пункті. Це питання врегульоване інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. Зокрема, в п. 1.10. зазначено: якщо тимчасова непрацездатність настала поза постійним місцем проживанням, то листок непрацездатності видається з дозволу головного лікаря медичного закладу. Для цього громадянин має написати заяву на ім'я головного лікаря лікарні з проханням поставити його на облік у цій медичній установі. До того ж у п. 1.9 інструкції зазначено, що листок непрацездатності видається переважно за місцем проживання чи роботи, тобто законодавство не обмежує можливість отримання медичного документа місцем реєстрації.

Вас також можуть попросити сплатити благодійний внесок (близько ста гривень) до медичного закладу, адже на вас не виділено грошей з бюджету. Проте вимагати сплати цього внеску ніхто не має права, оскільки він є добровільним. І якщо вам відмовлять через його несплату, звертайтесь до місцевого управління охорони здоров'я.

Артур АЛІЄВ, юрист "Голосу України"

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: