open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

Звільнення від кримінальної відповідальності на підставі угод

Наш зять порушив правила дорожнього руху і наїхав машиною на пішохода. Той опинився у лікарні у тяжкому стані. Ми хочемо компенсувати чоловіку витрати на лікування. Кажуть, тепер можна і без хабара домовитися з потерпілим, щоб винуватця не судили. Розкажіть, чи справді це так?

Лідія КИЯШКО, пенсіонерка.
Чернігів.

Відповідає прокурор м. Чернігова, старший радник юстиції Валерій КАРАСЬ:

- Майже кожне четверте кримінальне провадження в Чернігові у 2013-му завершилось затвердженням угод. Це абсолютно новий особливий порядок здійснення кримінального провадження, який з'явився в законодавстві 20 листопада 2012 року з набранням чинності нового Кримінального процесуального кодексу України. Всього за кримінальними провадженнями, процесуальне керівництво в яких торік здійснювалось прокуратурою Чернігова, затверджено 64 угоди, з яких 38 - про визнання винуватості і 26 - про примирення.

Угода про визнання винуватості може бути укладена за передбачених законом обставин щодо тих кримінальних діянь, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Для підозрюваного чи обвинуваченого вона - реальний шанс посприяти зменшенню покарання до мінімальної межі, передбаченої законом за скоєний ним злочин. Але розраховувати на укладення такої угоди може тільки той підозрюваний, який з самого початку досудового розслідування дає правдиві свідчення, сприяє у проведенні кримінального провадження, визнає свою вину і готовий понести за неї законне покарання. Наприклад, такий документ про визнання винуватості було укладено в кримінальному провадженні щодо приватного підприємця, який шляхом підробки документа завищив вартість робіт, виконаних його фірмою. Після викриття він зізнався у скоєному, підтвердив щирість свого розкаяння відшкодуванням збитків, сприяв досудовому розслідуванню. За сумою збитків скоєне кваліфікувалось як злочин невеликої тяжкості. Усе це в сукупності дало змогу прокурору укласти з ним угоду про визнання винуватості.

Другий вид угод - про примирення - може бути укладений у кримінальних провадженнях щодо тих злочинів, де є потерпілі. Згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України про примирення та підписання такої угоди сторони (тобто підозрюваний або обвинувачений з одного боку та потерпілий - з другого) домовляються без участі слідчого, прокурора чи судді. Слідчий та прокурор зобов'язані тільки проінформувати про право на примирення та роз'яснити механізм його втілення. На практиці найчастіше хочуть укласти угоду про примирення винуватець події і потерпілий, які є родичами, колегами або знайомими. Хоча і в інших випадках людина може пробачити підозрюваному, коли жаліє його, бачить його каяття і готовність чимось поступитись, щоб загладити провину. Здебільшого угодами про примирення закінчуються провадження про злочини невеликої тяжкості. Затверджувати такі угоди щодо тяжких і особливо тяжких злочинів закон не дозволяє. У змісті угоди про примирення обов'язково мають бути вказані, серед іншого, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, строк її відшкодування чи перелік дій, не пов'язаних з відшкодуванням шкоди, які підозрюваний чи обвинувачений зобов'язані вчинити на користь потерпілого, строк їх вчинення. Також у цих документах обох видів зазначається узгоджене покарання та згода сторін на його призначення або на призначення покарання та звільнення від його відбування з випробуванням. Узгоджене покарання обирається в межах того, що передбачає санкція статті за скоєний злочин, з дотриманням загальних правил призначення кримінальних покарань, встановлених Загальною частиною Кримінального кодексу України. Угоди і про визнання винуватості, і про примирення набирають чинності тільки після їх затвердження судом. Суд перевіряє угоду на відповідність вимогам законодавства і в цілій низці випадків відмовляє в її затвердженні. Зокрема, це випадки, коли умови домовленостей не відповідають інтересам суспільства. Також, наприклад, суд відмовляє в затвердженні угоди, коли існують обґрунтовані сумніви в добровільності її укладення або в тому, що сторони примирилися. Таке ж рішення приймається і при очевидній неможливості виконання обвинуваченим взятих на себе за угодою зобов'язань.

Якщо суд не затверджує угоди, досудове розслідування та судовий розгляд проводяться в звичайному порядку. Здійснення кримінальних проваджень на підставі угод - це прогресивне нововведення, яким ідея гуманізації законодавства втілюється в життя. Підозрюваному чи обвинуваченому дається додатковий шанс спокутувати свою вину перед потерпілими від злочину. Нехай людина, яка визнає вину і щиро кається, все-таки відчуває себе більш достойно, ніж та, яка рвати зі злочинним світом не прагне.

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: