open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
Чинна

МІНІСТЕРСТВО ДОХОДІВ І ЗБОРІВ УКРАЇНИ


17.06.2014

Особливості оподаткування операції з продажу земельної ділянки, отриманої нерезидентом у спадщину

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Частиною першою ст. 22 вищезазначеного Кодексу передбачено, що землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність і надаються у користування громадянам, зокрема, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

При цьому землі сільськогосподарського призначення не можуть передаватись у власність іноземцям, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.

Іноземцям та особам без громадянства дозволяється набувати права власності на земельні ділянки лише несільськогосподарського призначення. Водночас допускається можливість отримання такими особами земель (земельних ділянок) сільськогосподарського призначення у спадщину, але за умови їх наступного відчуження.

Так, згідно з частиною четвертою ст. 81 Земельного кодексу землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Податкового кодексу, відповідно до якого платником податку на доходи фізичних осіб, зокрема, є фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Дохід з джерелом походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування)).

Доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV Податкового кодексу для нерезидентів).

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовано такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

Згідно з положеннями, закріпленими ст. 121 Земельного кодексу, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у таких розмірах:

- для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

- для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 га;

- для ведення садівництва - не більше 0,12 га;

- для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у селах - не більше 0,25 га, в селищах - не більше 0,15 га, в містах - не більше 0,10 га;

- для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 га;

- для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 га.

Пунктом 172.2 ст. 172 Податкового кодексу передбачено, що дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного у п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу, тобто 5 %.

Водночас відповідно до п. 172.9 ст. 172 Податкового кодексу дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується згідно з цією статтею у порядку, встановленому для резидентів, за ставками 15 (17) %, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу.

Таким чином, дохід від операцій з продажу протягом звітного податкового року успадкованого фізичною особою - нерезидентом об'єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу (земельної ділянки за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), підлягає оподаткуванню на загальних підставах за ставками, визначеними п. 167.1 ст. 167 цього Кодексу, тобто 15 (17) %.

{Текст взято з сайту Міндоходів України http://minrd.gov.ua}

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: