open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 753/15125/16-ц
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 20 листопада 2019 року

у справі № 753/15125/16-ц

Цивільна юрисдикція

Щодо юрисдикції спорів про визнання недійсним та скасування рішення установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку

Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Статус+» (надалі - ОСББ «Статус+»), треті особи: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Статус Град 3» (далі - ОСББ «Статус Град 3»), приватний нотаріус міського нотаріального округу, про визнання недійсними рішення установчих зборів щодо створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, статуту та скасування державної реєстрації.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням установчих зборів співвласників двох багатоквартирних будинків, власником квартири в одному з яких є ОСОБА_1, створене ОСББ «Статус Град 3», зареєстроване у встановленому законом порядку. Згодом було введено в експлуатацію інший багатоквартирний будинок. Співвласники вказаних двох багатоквартирних будинків були запрошені на установчі збори об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, де до відома присутніх було доведено, що в будинках вже створене ОСББ, а тому ОСББ може бути створене лише в новозбудованому будинку або співвласники цього будинку можуть увійти в уже існуюче ОСББ «Статус Град 3». Пізніше позивач дізнався, що приватним нотаріусом зареєстроване ОСББ «Статус+», створене у трьох вищевказаних будинках.

ОСОБА_1 вважає недійсним рішення установчих зборів щодо створення ОСББ «Статус+» і його статут, а його державну реєстрацію - неправомірною і такою, що порушує його права співвласника. Посилається на те, що всупереч ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та ст. 385 ЦК України його особисто не повідомлено про проведення установчих зборів, створення двох ОСББ в одному будинку суперечить положенням ст. 4 зазначеного Закону, а реєстрація ОСББ «Статус+» нотаріусом здійснена без додержання вимог ст. 89 ЦК України, без урахування тієї обставини, що раніше державним реєстратором районної в місті державної адміністрації прийняте рішення про відмову у реєстрації з підстав порушення Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано недійсним рішення установчих зборів співвласників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку про створення ОСББ «Статус+»; визнано недійсним статут ОСББ «Статус+»; скасовано державну реєстрацію об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Статус+».

Рішенням апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 зазначає, що суд апеляційної інстанції не визначився з колом осіб у справі, не взяв до уваги рішення господарського суду, чим порушив положення ст. 61 ЦПК України (в редакції, чинній на момент ухвалення рішень судами попередніх інстанцій).

Правова позиція Верховного Суду: спір у цій справі стосується саме права позивача як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушеного, на його думку, створенням ОСББ «Статус+» і затвердженням його статуту, тоді як вже існувало і було зареєстроване ОСББ «Статус Град 3».

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 02 жовтня 2019 року у справі № 501/1571/16-ц зроблено правовий висновок, що позивач є власником квартири у багатоквартирному будинку, а спір стосується захисту його права як співвласника майна багатоквартирного будинку, порушеного, на його думку, створенням юридичної особи, тому цей спір є найбільш наближеним до спорів, пов`язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, відтак повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 (провадження № 14-576апп18), від 06 лютого 2019 року у справі № 462/2646/17 (провадження № 12-1272апп18).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 813/6286/15 висловлено правовий висновок, що спори, пов`язані з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи повинні розглядатись за правилами господарського судочинства незалежно від суб'єктного складу, за місцезнаходженням юридичної особи (ч. 6 ст. 30 ГПК України).

Висновки: у цій справі заявлені співвласником багатоквартирного будинку вимоги про визнання недійсними рішення установчих зборів щодо створення ОСББ, на яких, в тому числі, затверджено його статут, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства. Крім того, не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства і вимоги про скасування державної реєстрації ОСББ. Такий спір є публічно-правовим і підлягає розгляду у порядку господарського судочинства.

Ключові слова: цивільна юрисдикція, господарська юрисдикція, права співвласника майна багатоквартирного будинку, захист прав співвласника майна, правовий статус ОСББ, оскарження рішень загальних зборів ОСББ

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: