open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 910/7444/18
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 26 червня 2019 року

у справі № 910/7444/18

Господарська юрисдикція

Щодо правової природи договору підряду

Фабула справи: ТОВ «Холдингова компанія «Енергомонтажвентиляція» звернулося до суду з позовом про стягнення з Державної фіскальної служби України заборгованості.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «Холдингова компанія «Енергомон-тажвентиляція» належним чином виконало підрядні роботи за договором та передало відповідачу акти виконаних робіт (КБ-2в), довідки про вартість виконаних будівельних робіт та використаних матеріалів (КБ-3). Однак, відповідач не підписав вказані документи, не надав обґрунтованих заперечень щодо кількості, якості виконаних робіт, використаних матеріалів та роботи не сплатив.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов задоволено.

Мотивація касаційної скарги: Державна фіскальна служба України зазначає те, що судами не було взято до уваги те, що позивачем не було надано належних доказів, які б підтверджували факт надання (надсилання) замовнику актів виконаних робіт (ф. КБ-2в), довідок про вартість використання будівельних робіт та витрати (ф. КБ-3) з відповідним комплектом документації (щомісячних та кінцевих) протягом дії договору.

Правова позиція Верховного Суду: згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Ціна договору підряду - це грошова сума, належна підрядникові за виконане замовлення. За ст. 843 ЦК України у договорі підряду визначається або конкретна ціна роботи, або способи її визначення. Отже, ціна може бути визначена в тексті договору підряду безпосередньо, або у договорі підряду може зазначатися спосіб визначення ціни. Крім того, ціна у договорі підряду може бути визначена у кошторисі, який містить постатейний перелік затрат на виконання робіт, є додатком до договору та його невід`ємною частиною.

За відсутності цих умов ціну може встановити суд на основі звичайно застосовуваних за аналогічні роботи цін з урахуванням необхідних витрат, визначених сторонами.

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково (ч. 1 ст. 854 ЦК України).

Висновки: договір підряду складається із двох взаємопов`язаних між собою зобов`язань: 1) правовідношення, в якому виконавець має надати послугу, а замовник наділений правом вимагати виконання цього обов`язку; 2) правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати. Закріплене у ЦК України визначення договору підряду дає підстави для висновку про те, що це консенсуальний, двосторонній та оплатний договір.

Ключові слова: зміст договору підряду, характеристика договору підряду, вимоги до договору підряду, умови договору будівельного підряду

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: