Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 жовтня 2019 року
у справі № 219/669/19
Кримінальна юрисдикція
Щодо забезпечення права на захист на стадії перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами
Фабула справи: до суду першої інстанції звернувся ОСОБА_1 із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами вироку апеляційного суду, за яким його засуджено за п.п. 1, 6, 12 ч. 2 ст. 115, ч. 4 ст. 187, ст. 70 КК України до остаточного покарання у виді довічного позбавлення волі.
Суд першої інстанції зазначену заяву повернув на підставах недотримання строку її подачі, встановленого ч. 1 ст. 461 КПК України, та невідповідності змісту заяви вимогам ст. 462 КПК України.
Апеляційний суд ухвалу суду першої інстанції залишив без змін.
Мотивація касаційної скарги: прокурор вказує на те, що апеляційний розгляд проведено за відсутності захисника, участь якого у цьому кримінальному провадженні є обов'язковою, а також за відсутності засудженого, який просив доставити його у судове засідання. Такі порушення, на думку прокурора, призвели до порушення права засудженого на захист.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 412 КПК України судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо судове провадження здійснено за відсутності захисника, якщо його участь є обов'язковою.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 КПК України участь захисника є обов'язковою у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів.
Положеннями закону забезпечується участь захисника з моменту набуття особою статусу підозрюваного, але законодавцем не встановлено моменту припинення участі захисника з огляду на будь-яку стадію кримінального провадження.
Водночас, у ст. 3 КПК України визначено, що під кримінальним провадженням розуміється як досудове розслідування, так і судове провадження, процесуальні дії у зв`язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність. А судове провадження - це кримінальне провадження у суді першої інстанції, яке включає підготовче судове провадження, судовий розгляд і ухвалення та проголошення судового рішення, провадження з перегляду судових рішень в апеляційному, касаційному порядку, а також за нововиявленими або виключними обставинами.
Отже, судове провадження, що є складовою кримінального провадження, передбачає й стадію перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами.
Висновки: особа у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів має бути представлена захисником на всіх стадіях судового провадження, в тому числі й при перегляді постановлених рішень щодо неї за нововиявленими обставинами.
Ключові слова: право на професійну правничу допомогу, істотне порушення кримінального процесуального закону, реалізація права на захист, обов’язкова участь захисника