Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 вересня 2019 року
у справі № 161/3483/17
Кримінальна юрисдикція
Щодо складу злочину, передбаченого ст. 364 КК України
Фабула справи: вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 визнано невинуватим та виправдано на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України, у зв'язку із недоведеністю в його діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Апеляційний суд залишив вирок суду першої інстанції без зміни.
Мотивація касаційної скарги: прокурор зазначає, що суд апеляційної інстанції дав оцінку наявній в матеріалах справи Інструкції оператора комп'ютерного набору, яку сам безпосередньо не досліджував. Також, судом не дано оцінку оригіналам документів, на підставі яких здійснювалась реєстрація автомобіля, та на яких є підписи ОСОБА_1, як уповноваженої особи, яка здійснювала реєстрацію та перевірку документів по базах даних, що підтверджується висновками почеркознавчих експертиз. Стверджує, що відсутність посадової інструкції, яку було знищено, не є підставою для виправдання ОСОБА_1, оскільки це не єдиний доказ того, що останній був наділений певними повноваженнями. Вважає, що твердження суду про те, що ОСОБА_1 не є суб`єктом злочину необґрунтовані, а наведені в апеляційній скарзі прокурора доводи на спростування такого висновку, апеляційним судом не перевірені.
Правова позиція Верховного Суду: у цьому кримінальному провадженні, ретельно дослідивши та проаналізувавши докази, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про недоведеність в діянні ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України. А твердження сторони обвинувачення про те, що фахівець Центру - ОСОБА_1, є суб`єктом вищевказаного злочину, на думку суду, є лише припущенням, оскільки це не підтверджується посадовою Інструкцією, функціональними обов`язками, чи іншими нормативно-правовими актами.
Стороною обвинувачення не було надано відповідних доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 був наділений повноваженнями по перевірці документів для реєстрації транспортного засобу по базах даних, а той факт, що останній, як фахівець Центру, мав доступ до таких баз, не свідчить про те, що така перевірка була його службовим обов'язком.
Таким чином, взаємозв`язок між діями, поставленими ОСОБА_1 в провину, з його службовим становищем - відсутній, як і відсутній прямий причинний зв`язок між його діями та тими наслідками, які інкримінувалися органом досудового слідства. Крім того, висунуте ОСОБА_1 обвинувачення не містить жодного обґрунтування зв`язку між ним та іншими (фізичними або юридичними) особами, особистої зацікавленості обвинуваченого сприяти реалізації незаконних інтересів таким особам (наявність відповідних домовленостей, одержання ОСОБА_1 будь-якої винагороди за таке сприяння чи розрахунок на її одержання тощо) і спрямованості умислу ОСОБА_1 на одержання цими особами неправомірної вигоди.
Висновки: безпосереднім об'єктом злочину, передбаченого ст. 364 КК України, є встановлений законодавством та посадовими інструкціями порядок здійснення зокрема службовими особами органів державної влади своїх повноважень. Суб'єктом злочину є службова особа, яка визнається такою у зв`язку із вчиненням нею певних дій, характер і зміст яких обумовлюється покладенням на особу конкретних обов'язків, передбачених посадою. З об'єктивної сторони злочин полягає у зловживанні владою або зловживанні службовим становищем, що слід розуміти як умисне використання службовою особою, яка має владні повноваження, всупереч інтересам служби своїх прав щодо пред'явлення вимог, а також прийняття рішень, обов'язкових для виконання іншими фізичними або юридичними особами. Зловживання владою або службовим становищем передбачають наявність взаємозв'язку між службовим становищем особи та її поведінкою, що виражається в незаконних діях або бездіяльності.
Ключові слова: злочини у сфері службової діяльності, корупційні злочини, правила кваліфікації злочинів, тягар доказування, стандарт доказування поза розумним сумнівом, порядок реєстрації транспортному засобу, використання службового становища