open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 759/8623/18
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 23 жовтня 2019 року

у справі № 759/8623/18

Цивільна юрисдикція

Щодо підстав визначення додаткового строку для прийняття спадщини

Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку в шість місяців після набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково. Визначено ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини в чотири місяця з дня набрання законної сили судовим рішенням. У задоволенні іншої частини позову ОСОБА_1 відмовлено.

Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_2 вказує на те, що судами у порушення вимог ст. 1272 ЦК України надано неправильну правову оцінку зібраним у справі доказам, внаслідок чого суди дійшли до помилкового висновку про поважність причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Правова позиція Верховного Суду: ч. 1 ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).

Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При цьому, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

  1. у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви;
  2. ці обставини суд визнав поважними.

У п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7 роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Звертаючись до суду з позовом, ОСОБА_1 як на поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини посилався на те, що свідоцтво про смерть батька, який помер на тимчасово окупованій території, було отримано ним лише 04 травня 2018 року, оскільки йому рішенням районного суду від 29 березня 2018 року було відмовлено у задоволенні заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_3 через ненадання письмових доказів. У зв`язку з чим він був змушений звернутись до Міністерства юстиції України, яке 29 квітня 2018 року повідомило, що він може звернутись із заявою щодо повторної видачі свідоцтва про смерть батька до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану, пред`явивши документ, що підтверджує родинні відносини. Після чого він одразу звернувся до нотаріальної контори.

Висновки: враховуючи те, що у спадкоємця існували перешкоди для подання заяви про прийняття спадщини, а саме - відсутність свідоцтва про смерть спадкодавця, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану, проте, спадкоємцем вживались наступні заходи: звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті батька на тимчасово окупованій території України; звернення до Міністерства юстиції України щодо реєстрації смерті батька; звернення до нотаріальної контори за місцем свого проживання, суди дійшли до обґрунтованого висновку про те, що існують правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Ключові слова: надання додаткового строку для прийняття спадщини, спадкові правовідносини, спір між спадкоємцями, спори у справах про спадкування

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: