Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 10 жовтня 2019 року
у справі № 755/10935/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо права особи пенсійного віку на відмову від отримання пенсії
Фабула справи: ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті, про припинення їй виплати пенсії у зв'язку з відмовою від неї.
Постановою суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено.
Постановою апеляційного адміністративного суду рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позов задоволено: зобов`язано об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті припинити ОСОБА_1 виплату пенсії у зв`язку з відмовою від неї.
Мотивація касаційної скарги: об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті наголошує, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми чинного законодавства. Зазначає, що відмова від отримання пенсії не передбачена чинним законодавством.
Правова позиція Верховного Суду: ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Тобто Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено прямої норми, яка би давала особам право відмовлятись від отримання пенсії.
У той же час, ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення», передбачено, що до пенсії за віком, у тому числі обчисленої в мінімальному розмірі, встановлюються такі надбавки: пенсіонерам, крім осіб, зазначених у п. "в" цієї статті, які мають стаж роботи, передбачений ст. 12 цього Закону, і в період роботи відмовились одержувати пенсію, - у розмірі 10 відсотків основного розміру пенсії без урахування надбавок, підвищень, додаткової пенсії за кожний повний рік роботи після відмови від одержання пенсії, але не більш як 40 відсотків.
П. 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особа, яка достроково вийшла на пенсію і в результаті чого відсоток, на який було зменшено пенсію може бути переглянуто після досягнення пенсійного віку, якщо особа продовжує працювати і відмовилась від отримання пенсії.
Висновки: відмова особи від отримання пенсії не призведе до отримання державою в особі Пенсійного фонду України будь-яких збитків чи додаткових витрат. Таке рішення є волею конкретної особи. Право на відмову від отримання пенсії передбачено на підставі ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 7-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ключові слова: можливість відмовитись від пенсії, відмова від соціальних виплат, відмова від соціальних прав, ПФУ, наслідки досягнення пенсійного віку