Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 червня 2019 року
у справі № 336/9595/14
Цивільна юрисдикція
Щодо повороту виконання рішення суду у справах щодо стягнення моральної шкоди, завданої трудовим каліцтвом
Фабула справи: відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - ВВДФССНВ України) звернулось до суду із заявою про поворот виконання рішення апеляційного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до казенного підприємства «Науково виробничий комплекс «Іскра» (далі - КП «НВК «Іскра»), ВВДФССНВ України про відшкодування моральної шкоди.
Заява мотивована тим, що рішенням апеляційного суду стягнуто з відділення на користь ОСОБА_1 на відшкодування моральної шкоди 20 000 грн.
Постановою Верховного Суду України рішення апеляційного суду в частині стягнення з відділення на користь ОСОБА_1 20 000 грн на відшкодування моральної шкоди скасовані.
Посилаючись на те, що ОСОБА_1 отримав від відділення 20 000 грн за скасованими у подальшому судовим рішенням, позивач просив зобов`язати ОСОБА_1 повернути ВВДФССНВ України стягнені з нього кошти.
Ухвалою суду першої інстанції, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду, у задоволенні заяви ВВДФССНВ України про поворот виконання рішення відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: ВВДФССНВ України вказує, що апеляційний суд безпідставно посилається, окрім ст. 382 ЦПК України 2004 року, на ч. 1 ст. 1215 ЦК України, якою передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. Страхова виплата за моральну шкоду була виплачена ОСОБА_1 на підставі рішення апеляційного суду, яке залишене без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, що не може вважатися добровільною виплатою, так як рішення суду є обов`язковим до виконання. Але ці судові рішення скасовані Верховним Судом України.
Тому заявник вважав, що у даному випадку слід застосовувати ст. 381 ЦПК України 2004 року.
Правова позиція Верховного Суду: у взаємному співвідношенні норма ч. 1 ст. 382 ЦПК України 2004 року є спеціальною щодо норми ч. 2 ст. 382 ЦПК України 2004 року.
Відтак, поворот виконання судового рішення про стягнення матеріальної чи моральної шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи здійснюється на загальних підставах з обмеженнями, визначеними ч. 1, а не ч. 2 ст. 382 ЦПК України 2004 року.
Вказана норма права передбачає, що не підлягає поверненню безпідставно набуте відшкодування шкоди, завданої ушкодженням здоров`я, якщо її виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, у той час як вказана сума коштів ОСОБА_1 була виплачена ВВДФССНВ України не добровільно, а на виконання судового рішення, яке у подальшому скасовано.
Суди вірно відмовили у задоволенні заяви про поворот виконання рішення суду, але при цьому не врахували, що у цій справі застосуванню підлягала ч. 2, а не ч. 1 ст. 382 ЦПК України 2004 року, згідно з якою у справах про стягнення інших виплат, що випливають з трудових правовідносин, поворот виконання не допускається незалежно від того, у якому порядку ухвалено рішення, за винятком випадків, коли рішення було обґрунтоване на підроблених документах або на завідомо неправдивих відомостях позивача.
При цьому під виплатою слід розуміти не тільки форми оплати праці у вигляді заробітної плати та інших видів трудових виплат, а і інші трудові виплати, віднесені до обов`язку роботодавця.
Висновки: у справах щодо стягнення моральної шкоди, завданої трудовим каліцтвом, поворот виконання рішення суду не допускається незалежно від того, у якому порядку ухвалено рішення.
Ключові слова: виконання рішення суду, скасування рішення суду, душевні страждання