Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 13 березня 2018 року
у справі № 916/706/17
Господарська юрисдикція
Щодо коригування лізингових платежів, в основі якого лежить зміна курсової різниці
Фабула справи: ТОВ "Український фінансовий фонд", правонаступником якого є ТОВ "УЛФ-ФІНАНС", звернулося до суду з позовом про стягнення з ВКФ "Одесспецмонтаж" суми заборгованості зі сплати лізингових платежів, пені, штрафу, 3% річних, інфляційних втрат і додаткових витрат за вчинення виконавчого напису нотаріуса.
Позовна заява мотивована тим, що ВКФ "Одесспецмонтаж" порушила умови договору фінансового лізингу (далі - Договір) щодо своєчасної оплати лізингових платежів, у зв'язку з чим виникла заборгованість.
Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено повністю.
Постановою апеляційного суду назване рішення скасовано та прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково: стягнуто з ВКФ "Одесспецмонтаж" на користь ТОВ "УЛФ-ФІНАНС" 847 974,73 грн. заборгованості зі сплати лізингових платежів, 120 507,38 грн. пені, 134 620,40 грн. штрафу, 42 122,73 грн. 3 % річних, 231 779,50 грн. втрат від інфляції та 3 500 грн. додаткових витрат за вчинення виконавчого напису нотаріуса; в решті позову відмовлено.
Мотивація касаційної скарги: ВКФ "Одесспецмонтаж" вказує, що суд апеляційної інстанції не звернув уваги на те, що в п. 8.5 Договору не передбачено можливості валютного коригування, а, відповідно, відсутнє право ТОВ "УЛФ-ФІНАНС" стягувати курсову різницю та робити будь-які розрахунки.
Правова позиція Верховного Суду: однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України є договір, який в силу вимог ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України “Про фінансовий лізинг” (далі - Закон України № 723) лізингові платежі можуть включати: суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; платіж як винагороду лізингодавцю за отримане у лізинг майно; компенсацію відсотків за кредитом; інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
При цьому ст. 16 Закону України № 723 не містить приписів щодо вичерпного переліку зазначених у ній платежів та дозволяє сторонам вільно визначатися з іншими витратами лізингодавця, які, на їх розсуд, мають бути включені до складу лізингових платежів, оскільки безпосередньо пов'язані з виконанням певного договору.
Зазначені положення ст. 16 Закону України № 723 стосовно визначення порядку сплати лізингових платежів договором та щодо права сторін визначати склад лізингових платежів узгоджується із свободою договору, встановленою ст. 627 ЦК України, коли сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Ст. 533 ЦК України передбачено, що грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Ця норма кореспондується із приписами ст. 524 ЦК України, згідно з якою зобов'язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті.
Висновки: положення чинного законодавства, хоч і передбачають обов'язковість застосування валюти України при здійсненні розрахунків, але не містять заборони визначення грошового еквіваленту зобов'язань в іноземній валюті. Відтак коригування лізингових платежів, в основі якого лежить зміна курсової різниці (зміна курсу гривні стосовно долара), прямо не заборонена та не суперечить чинному законодавству України.
Ключові слова: правові підстави для визнання положень договору недійсними, правові наслідки укладення договору у іноземній валюті, неналежне виконання грошового зобов'язання вираженого у іноземній валюті, правильне обчислення заборгованості за договором