open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 161/10751/16-ц
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 27 червня 2019 року

у справі № 161/10751/16-ц

Цивільна юрисдикція

Щодо зменшенням розміру аліментів у зв’язку з погіршенням матеріального становища платника

Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів.

Позовна заява мотивована тим, що за час спільного проживання без реєстрації шлюбу у ОСОБА_1 з ОСОБА_2 народилися діти: син ОСОБА_3 та донька ОСОБА_4, які після припинення відносин між позивачем і відповідачем залишилися проживати із матір’ю ОСОБА_2. Рішенням міськрайонного суду з ОСОБА_1 стягнуто на користь відповідача аліменти на утримання неповнолітніх дітей у розмірі 40 відсотків від усіх видів доходів щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на дитину до досягнення старшою дитиною повноліття. При цьому ОСОБА_1 зазначає, що належним чином виконує свої батьківські обов`язки, сплачує аліменти на утримання дітей, однак, на даний час у нього склались обставини, що унеможливлюють сплачувати аліменти в розмірі визначеному судом. Також в нього є сумніви щодо використання відповідачем аліментів на потреби дітей. Враховуючи наведене, ОСОБА_1 просив суд зменшити розмір аліментів до 20 відсотків усіх видів його доходу щомісячно.

Рішенням суду першої інстанції в задоволенні позову відмовлено. Рішення мотивовано тим, що позивачем не доведені обставини, які б свідчили про зміну його матеріального або сімейного стану, або що існують інші поважні причини, які б давали підстави для зменшення розміру стягнутих з нього на користь відповідача аліментів, а наявність сумнівів щодо використання коштів на утримання дітей відповідачем на свої потреби не є підставою для зміни розміру аліментів.

Рішенням апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення. Змінено розмір стягуваних з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів за рішенням міськрайонного суду на утримання дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4. Зменшено розмір аліментів до 1/3 частини від усіх видів доходів щомісячно, але не менше ніж 30 % прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.

Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_2 вказує на те, що суд апеляційної інстанції не встановив усіх обставин справи та не надав належної правової оцінки наявним у матеріалах справи доказам. Судом не враховано, що донька ОСОБА_1 отримує стипендію та має інший дохід. Також ОСОБА_2 вказує на те, що, посилаючись на сплату позивачем коштів за договором оренди квартири, апеляційний суд не дослідив вказаний договір, оскільки він, в порушення вимог ч. 2 ст. 158 ЖК України, не зареєстрований у визначеному законом порядку та не може слугувати належним доказом.

Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СК України, у редакції, чинній на час ухвалення оскаржуваного судового рішення).

Ч. 1 ст. 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Висновки: з урахуванням стану здоров’я позивача, його доходів та витрат, які він несе по оплаті орендної плати за житло для своєї сім’ї, навчання повнолітньої дочки, витрат на утриманні матері похилого віку зменшення апеляційним судом розміру аліментів з 40 відсотків від усіх видів доходів щомісячно до 1/3 частини від усіх видів доходів щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку є правомірним.

Ключові слова: обов’язок по утриманню дітей, врахування майнового стану при визначенні розміру аліментів, грошові кошти на утримання дітей, обов’язок зі сплати аліментів

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: