Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 19 вересня 2019 року
у справі № 348/2208/16-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо документів, які подаються для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до об`єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - управління ПФУ) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
Позивач прохав, зокрема, зобов`язати зарахувати в пільговому обчисленні стаж роботи з 23 лютого 1977 року по 31 липня 1980 року та з 01 серпня 1984 року по 16 вересня 1991 рік у Нефтеюганській тампонажній конторі виробничого об`єднання «Юганськнафтогаз» (далі - НТК ВО «Юганськнафтогаз»).
Суд першої інстанції позов задовольнив частково. Визнав неправомірними дії управління ПФУ в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням пільгового стажу. Зобов`язав управління ПФУ зарахувати ОСОБА_1 у пільговому обчисленні (зарахувати кожний рік роботи за один рік і шість місяців) стаж роботи з 23 лютого 1977 року по 31 липня 1980 року із 01 серпня 1984 року по 31 грудня 1990 року включно в місцевостях прирівняних до районів Крайньої Півночі. Зобов`язав управління ПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату недоплачених йому сум пенсії з урахуванням пільгового обчислення стажу з 24 травня 2016 року та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин. У частині вимог за період з 03 травня 2011 року по 23 травня 2016 року позов залишено без розгляду.
Апеляційний адміністративний суд постанову суду першої інстанції залишив без змін.
Приймаючи таке рішення, суди першої та апеляційної інстанцій виходили із того, що відомості трудової книжки та довідка, що підтверджує отримання пільг під час роботи позивача в районах Крайньої Півночі та у місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, свідчать про наявність правових підстав для зарахування до пільгового трудового стажу спірних періодів.
Мотивація касаційної скарги: управління ПФУ зазначає, що крім трудової книжки позивача, його робота в районах Крайньої Півночі жодними документами не підтверджена. Відповідна довідка про направлення на роботу до районів Крайньої Півночі чи строковий трудовий договір відсутні.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. 5 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 26 липня 2006 року (далі - Закон № 1058-IV) період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього Союзу РСР, а також на острові Шпіцберген, зараховується до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло до 1 січня 1991 року.
Пп. «д» п. 5 Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» передбачено, що робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану - два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.
Згідно з п. 3 постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року «Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі» працівникам, які користуються в даний час пільгами, кожний рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, до 1 березня 1960 року зараховувати за два роки роботи при розрахунку стажу для отримання пенсії за віком, по інвалідності і за вислугу років, а після 1 березня 1960 року - за один рік і шість місяців роботи при обрахуванні стажу для отримання пенсії за віком і по інвалідності.
Ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За приписами п. 5 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV (в редакції від 26 липня 2006 року) пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Висновки: для обчислення пільгового стажу при роботі в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до неї, особа повинна надати або трудову книжку або письмовий трудовий договір або довідку, в якій зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, за своїм вибором.
Ключові слова: правила обчислення пільгового трудового стажу, способи підтвердження стажу роботи в районах Крайньої Півночі, наслідки праці в районах Крайньої Півночі