Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 19 вересня 2019 року
у справі № 370/1097/16-а
Адміністративна юрисдикція
Щодо оподаткування пенсійних виплат
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України (далі - УПФУ, Управління), у якому просив:
- визнати протиправною відмову Управління в призначенні довічного грошового утримання судді;
- зобов`язати УПФУ призначити, нарахувати та виплатити звільнене від сплати податків щомісячне грошове утримання судді в розмірі 90 % заробітної плати діючого судді на відповідній посаді, починаючи з 20 травня 2016 року, без обмежень максимальним розміром;
- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 моральну шкоду.
Суд першої інстанції постановою, залишеною без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправною відмову УПФУ в призначенні ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання, як судді у відставці. Зобов`язав Управління призначити, нарахувати та виплачувати позивачу щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 90% заробітної плати діючого на відповідній посаді судді, починаючи з 20 травня 2016 року, без обмеження максимальним розміром. У задоволенні решти вимог відмовив.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 вказує, що внесені до ПК України зміни стосовно оподаткування пенсійних виплат є неконституційними, а тому не можуть застосовуватися у спірних правовідносинах.
Правова позиція Верховного Суду: Законом України від 02 червня 2016 року № 1411 VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України викладений в такій редакції: «Суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отриманих платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 01 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати».
Відповідно до зазначеної норми закону не оподатковуються пенсії до 10 прожиткових мінімумів громадян для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), а ті, які перевищують вказану суму - підлягають оподаткуванню.
Висновки: у разі призначення позивачу щомісячного довічного грошового утримання в розмірі більше ніж 10 прожиткових мінімумів громадян для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), оподаткування суми, що перевищує вказаний розмір буде здійснюватися за ставкою податку, визначеною ст. 167 ПК України.
Ключові слова: щомісячне грошове утримання, пенсійне забезпечення, база оподаткування, об’єкт оподаткування