Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 червня 2019 року
у справі № 405/1976/16-к
Кримінальна юрисдикція
Щодо перегляду ухвали суду, постановленої на стадії виконання судового рішення, за нововиявленими обставинами
Фабула справи: ОСОБА_2 було засуджено за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого п. «а» ст. 93 КК України в редакції 1960 року до покарання у виді довічного позбавлення волі.
Ухвалою районного суду зараховано засудженому в строк призначеного покарання строк попереднього ув`язнення з 19 вересня 1997 року по 10 лютого 2005 року з розрахунку одному дню попереднього ув`язнення відповідають два дні позбавлення волі.
Апеляційний суд ухвалу скасував та відмовив у задоволенні клопотання засудженого про застосування Закону України від 26 листопада 2015 року «Про внесення змін до КК України щодо Удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув`язнення у строк покарання».
Ухвалою апеляційного суду заяву засудженого про перегляд ухвали апеляційного суду за нововиявленими обставинами йому було повернуто у зв`язку з відсутністю в ній посилань на обставини, передбачені ч. 2 ст. 462 КПК України.
Мотивація касаційної скарги: засуджений вказує на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону. Він вважає, що всупереч положенням ч. 3 ст. 429 КПК України суд повернув йому заяву на стадії вирішення питання про її відповідність вимогам ст. 462 КПК України.
Правова позиція Верховного Суду: за нововиявленими обставинами можуть бути переглянуті лише остаточні судові рішення по суті кримінального обвинувачення, якими закінчується кримінальне провадження. Таке тлумачення інституту перегляду за нововиявленими обставинами підтверджується і формулюваннями положень гл. 34 КПК України, які при визначенні нововиявлених обставин посилаються на вирок або судове рішення наступних інстанцій щодо вироку.
Апеляційний суд, повертаючи заяву засудженого про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали, постановленої в порядку ст. 539 КПК України, послався на інші підстави для її повернення, однак Суд вважає, що ця обставина не дає підстав для скасування оскарженої ухвали, оскільки не перешкодила ухвалити правильне по суті судове рішення
Висновки: рішення, що стосуються питань, які виникають на стадії виконання вироку, не стосуються вирішення кримінального обвинувачення по суті.
Відтак, рішення суду, постановлене на стадії виконання вироку, не може бути предметом перегляду за нововиявленими обставинами.
Ключові слова: право на оскарження рішень суду, набрання законної сили судовими рішеннями, анулювання результатів судових розглядів, призначення остаточного покарання, умови перегляду судових актів за нововиявленими обставинами