open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 2а-45311/09/1690
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 12 червня 2018 року

у справі № 2а-45311/09/1690

Адміністративна юрисдикція

Щодо порядку підтвердження статусу нерезидента при звільненні від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України

Фабула справи: ТОВ "Райз-Цукор" звернулось до суду з позовом до міжрайонної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів (далі - МДПІ), у якому просило визнати нечинними податкові повідомлення-рішення, прийняті МДПІ у порядку адміністративного оскарження, якими ТОВ "Райз-Цукор" визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток та застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення п.п. 13.2, 13.5 ст. 13 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю з боку позивача порушень вимог названого Закону.

Справа розглядалась судами неодноразово. За результатами останнього перегляду, окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою апеляційного адміністративного суду, позов ТОВ "Райз-Цукор" задовольнив частково: визнав протиправними та скасував податкові повідомлення-рішення в частині визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток та застосування штрафних (фінансових) санкцій; в іншій частині позовних вимог відмовив.

Мотивація касаційної скарги: міжрайонна державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення та прийняти нове рішення, яким у позові відмовити. При цьому вимоги фактично обґрунтовані посиланням на обставини, що викладені в акті перевірки.

Правова позиція Верховного Суду: механізм застосування міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування визначено Порядком звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 470.

Згідно з п. 4 вказаного Порядку підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених п.п. 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.

Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію: повну назву або прізвище нерезидента; підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто відповідно до законодавства відповідної країни підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі; назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження; дату видачі.

Відповідно до положень п. 16.13 ст. 16 Закону України № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (втратив чинність з 01.04.2011, за виключенням деяких статей, у зв'язку з набранням чинності ПК України) відповідальність за утримання та перерахування до бюджету податку, зазначеного у ст. 13 цього Закону, несуть платники податку, які провадять відповідні виплати. Перерахування податків, зазначених, зокрема в ст. 13, здійснюється до/або разом із здійсненням таких виплат.

При вирішенні спору суди попередніх інстанцій з урахуванням правової позиції Вищого адміністративного суду України, яка була викладена в ухвалі від 05.03.2014 № К-23820/10, надали оцінку наданим позивачем під час перевірки та долученим до матеріалів справи документам на підтвердження статусу фірми "S.F.I.R. S.p.A" (Італія), фірми "Fliegl Agrartechnik GmbH", транспортно-експедиційної фірми "P.Schwandler Logistik U.Transport GmbH" (Федеративна Республіка Німеччина) та фірми "BUTiH" (Польща) як резидентів Італії, Федеративної Республіки Німеччина та Польщі, та дійшли правильного висновку, що довідка від 21.11.2008 про податкове резидентство фірми "S.F.I.R. S.p.A" підтверджує її статус податкового резидента Італії, довідки про підтвердження статусу фірми "Fliegl Agrartechnik GmbH", транспортно-експедиційної фірми "P.Schwandler Logistik U.Transport GmbH" (Федеративна Республіка Німеччина) та фірми "BUTiH" (Польща) як резидентів Федеративної Республіки Німеччина та Польщі відсутні.

Висновки: право платника податку на звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України виникає в разі подання до контролюючого органу довідки (відповідного змісту та форми) про підтвердження статусу нерезидента в країні походження. Посилання позивача на наявність інших документів (свідоцтва про реєстрацію платника податку (підприємця) та довідка про місце проживання або місцезнаходження для податкових потреб (сертифікат резиденції)) на підтвердження статусу фірм як резидентів Федеративної Республіки Німеччина та Польщі суд правильно оцінив як такі, що не звільняють від надання довідки на підтвердження від компетентного органу другої Договірної Держави того факту, що юридична особа являється резидентом цієї другої Договірної Держави та має право на застосування до його доходів з джерелом його походження з України відповідних положень договору, оскільки свідоцтва про реєстрацію платника податку (підприємця) та довідка про місце проживання або місцезнаходження для податкових потреб (сертифікат резиденції) підтверджують резидентство осіб, а не фірм, з якими позивач мав договірні взаємовідносини та на користь яких здійснив відповідні виплати.

Ключові слова: подвійне оподаткування, оподаткування нерезидентів, застосування правил міжнародного договору, підтвердження резидентності, довідка про підтвердження податкового статусу резидента, підстави для звільнення від оподаткування, податок на прибуток підприємств

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: