Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 04 квітня 2019 року
у справі № 911/517/18
Господарська юрисдикція
Щодо застосування неустойки за порушення строків виконання підрядних робіт
Фабула справи: ПАТ "Укртрансгаз" в особі філії "УМГ "Харківтрансгаз" звернулося до суду з позовом до ТОВ "Енергосервіс" про стягнення штрафних санкцій за договором про закупівлю робіт. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем строків виконання робіт за Договором про закупівлю робіт.
Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін постановою апеляційного суду, в задоволенні позову відмовлено.
Суд зазначив, що даному випадку, виходячи із змісту позовних вимог про стягнення штрафних санкцій, саме на позивача покладено обов'язок доведення суду належними та допустимими доказами наявність невиконаних/неналежно виконаних позивачем обумовлених договором робіт, який, як обґрунтовано встановлено місцевим господарським судом, позивачем не було виконано.
Мотивація касаційної скарги: ПАТ "Укртрансгаз" в особі філії "УМГ "Харківтрансгаз" зазначає, що суди попередніх інстанцій, за наявними в матеріалах справи актами приймання виконаних робіт та довідками встановили лише обставини щодо факту виконання робіт, проте судами не встановлено обставин щодо виконання саме з простроченням відповідного обсягу робіт, що, на думку позивача, вже є самостійною окремою підставою для задоволення частини позовних вимог про стягнення неустойки навіть без дослідження кошторисної документації, яка надавалась виключно для підтвердження вартості невиконаних робіт взагалі, а не виконаних з простроченням робіт.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст. 875 ЦК України, де наведено нормативне визначення поняття договору будівельного підряду, за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
У розумінні наведеної норми основним предметом договору будівельного підряду є результат будівельних робіт - завершений будівництвом об'єкт або закінчені будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації на замовлення замовника, а не процес виконання робіт чи діяльність підрядника на створення об'єкта та його здачу. Додатковим предметом будівельного підряду можуть бути нерозривно пов'язані із місцезнаходженням об'єкта проектні та пошукові роботи щодо розробки за завданням замовника проектної або іншої технічної документації та/або виконання пошукових робіт.
Висновки: за загальним правилом неустойка (штраф, пеня) за порушення строків виконання підрядних робіт застосовується у разі прострочення виконання відповідачем обов'язку зі здачі завершеного будівництвом об'єкта в експлуатацію, тобто за прострочення виконання підрядних робіт в цілому, а не за прострочення у виконанні окремих етапів робіт/поставки обладнання в межах основного зобов'язання, за відсутності прямої вказівки в умовах договору про можливість застосування неустойки щодо порушення строків виконання окремих етапів робіт.
Ключові слова: відповідальність боржника перед кредитором, майнова відповідальність, динамічна договірна ціна, наслідки неналежного виконання зобов'язання