Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 29 травня 2019 року
у справі № 826/15263/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спорів з приводу скасування рішення про відмову в реєстрації знака для товарів і послуг
Фабула справи: Приватне підприємство «Курорти Приазов`я» (далі - ПП «Курорти Приазов`я»_ звернулось до суду з позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Міністерство), у якому просить скасувати рішення Апеляційної палати Міністерства про відмову в задоволенні заперечення ПП «Курорти Приазов`я» на рішення про відмову в реєстрації знака для товарів і послуг «Artek-Berdyansk» та повернути заявку до Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» для продовження проведення експертизи.
Суд першої інстанції ухвалою, залишеною без змін постановою апеляційного суду, відмовив у відкритті провадження у справі, оскільки її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Відмовляючи у відкритті провадження у справі, суд виходив із того, що позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, оскільки він стосується правомірності відмови у реєстрації знака для товарів і послуг, тобто стосується прав інтелектуальної власності.
Мотивація касаційної скарги: ПП «Курорти Приазов`я» вважає, що спір у справі належить розглядати за правилами адміністративного судочинства. Позивач стверджує, що спірне рішення є індивідуальним актом суб'єкта владних повноважень, прийняття якого є одним із способів реалізації відповідачем повноважень у сфері інтелектуальної власності (щодо знаків, товарів та послуг).
Правова позиція Верховного Суду: згідно з правилами визначення юрисдикції адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ за ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб`єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 418 ЦК України право інтелектуальної власності - це право особи на результат інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об`єкт права інтелектуальної власності, визначений цим Кодексом та іншим законом. Право інтелектуальної власності становлять особисті немайнові права інтелектуальної власності та (або) майнові права інтелектуальної власності, зміст яких щодо певних об`єктів права інтелектуальної власності визначається цим Кодексом та іншим законом.
Положеннями ч.2 ст. 20 ГПК України визначено, що Вищий суд з питань інтелектуальної власності розглядає справи щодо прав інтелектуальної власності, зокрема: справи у спорах щодо прав на винахід, корисну модель, промисловий зразок, торговельну марку (знак для товарів і послуг), комерційне найменування та інших прав інтелектуальної власності, в тому числі щодо права попереднього користування.
Відповідно до п. 16 ч.1 розділу ХІ «Перехідних положень» ГПК України установлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: до початку роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності справи щодо прав інтелектуальної власності розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, судами відповідно до правил юрисдикції (підвідомчості, підсудності), які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 жовтня 2018 року у справі № 910/18195/17(провадження № 12-159гс18).
Висновки: оскільки між позивачем та відповідачем виник спір, пов`язаний із захистом прав інтелектуальної власності, тому з огляду на склад учасників цього спору та предмет позову його вирішення віднесено до юрисдикції господарського суду.
Ключові слова: способи захисту інтелектуальної власності, адміністративна підсудність, господарська підсудність, господарське судочинство