Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 березня 2019 року
у справі № 465/481/14-ц
Цивільна юрисдикція
Щодо юрисдикції спору між об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку та фізичною особою – власником квартири про дотримання правил користування цим майном (житлом)
Фабула справи: ОСББ «Оселя-2» звернулось з позовом до ОСОБА_3, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: районна адміністрація міської ради (далі - РА), ОСОБА_4, про приведення у попередній стан самочинно розширеної та перепланованої квартири.
ОСББ вважало, що ОСОБА_3 як власник квартири без відповідних документів розширив житлове приміщення за рахунок приєднання частини коридору загального користування та здійснив перепланування квартири, втрутився в електромережу та до вентиляційних каналів будинку, самовільно врізався в систему водопостачання та каналізації. Такі дії відповідача призвели до неодноразових проривів у системі водопостачання та водовідведення і, як наслідок, неодноразового затоплення квартир, про що в РА було прийнято постанову, якою на відповідача було накладено адміністративне стягнення та розпорядження РА, яким відповідача зобов'язано привести житлове приміщення у попередній стан. Однак відповідач розпорядження не виконує.
Заочним рішенням суду першої інстанції позов було задоволено.
Ухвалою апеляційного суду провадження у справі було закрито, оскільки вказаний спір між сторонами є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Мотивація касаційної скарги: ОСББ зазначило, що апеляційний суд, закриваючи провадження у справі, зробив помилковий висновок, що спір є публічно-правовим, оскільки спірні правовідносини, які виникли між ОСББ та відповідачем, мають цивільно-правовий характер і не пов'язані зі здійсненням владних управлінських повноважень.
Правова позиція Верховного суду: в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства, і це правило є загальним.
До адміністративної юрисдикції відносяться ті справи, які виникають зі спорів у публічно-правових відносинах, що стосуються цих відносин, коли один із його учасників - суб'єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
ОСББ - це юридична особа, учасник відносин у сфері житлово-комунальних послуг і суб'єкт, уповноважений здійснювати управління майном житлового будинку чи комплексу будинків і забезпечувати їх належну експлуатацію та утримання разом із прибудинковою територією, яка одночасно може бути й балансоутримувачем та виконувати його функції.
Тобто ОСББ за своїм правовим статусом є особою приватного права (створена в добровільному порядку шляхом її заснування власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку на підставі домовленості між собою), метою діяльності якої є реалізація інтересів визначеного кола приватних осіб та вирішення замість них питань у сфері отримання комунальних послуг та послуг утримання будинку і його прибудинкової території, вирішення інших господарських завдань, а тому є учасником у цивільному/господарському обороті та не відноситься до суб'єктів публічного права.
Таким чином, спір, що виник, стосується дотримання правил користування приміщеннями у житловому будинку, де його учасниками є, з однієї сторони, особа, що здійснює функції та несе відповідальність за утримання, експлуатацію та ремонт цього нерухомого майна, а з іншої - власник приміщення у цьому будинку, який зробив перебудову у своєму житлі, відносини між якими є цивільно-правовим та не вирішуються в порядку КАС України.
Висновки: спір між об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку та фізичною особою – власником квартири у такому будинку з приводу дотримання правил користування цим майном (житлом) вирішується в порядку цивільного судочинства.
Ключові слова: цивільна юрисдикція, право власності на нерухоме майно, самочинне перепланування житла, дозвільні документи