open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 751/11610/15-ц
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 20 березня 2019 року

у справі № 751/11610/15-ц

Цивільна юрисдикція

Щодо підстави для державної реєстрації права власності на майно, придбане з прилюдних торгів

Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, треті особи: приватний нотаріус міського нотаріального округу, центральний відділ державної виконавчої служби міського управління юстиції ( далі- ДВС), про визнання права власності.

На обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є переможцем прилюдних торгів з реалізації нерухомого майна, яке належить ОСОБА_2, а саме: 1/2 частки житлового будинку з надвірними будівлями, а також 1/2 частки земельної ділянки, що підтверджується протоколом затвердженим директором філії Приватного підприємства «Нива - В. Ш.».

Заочним рішенням районного суду позов ОСОБА_1 задоволено.

Постановою апеляційного суду апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено, заочне рішення районного суду скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що відповідно до п. 2.1. Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 68/5 від 27 жовтня 1999 року, яке втратило чинність 18 січня 2016 року (далі - Тимчасове положення), реалізації з прилюдних торгів підлягало майно, яке належить боржнику. Незважаючи на те, що ухвалою районного суду було визначено частку майна боржника ОСОБА_2 у належному йому на праві спільної сумісної власності з ОСОБА_3 майні, та визнано на ним право власності на 1/2 частку земельної ділянки, а також на 1/2 частку житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, розташованого на зазначеній земельній ділянці, його право власності не було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, як це передбачено ч. 1 ст. 182 ЦК України, що згідно ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є обов'язковою, а тому суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Мотивація касаційної скарги: представник ОСОБА_1 - ОСОБА_5 вказав, що апеляційний суд невірно застосував до спірних правовідносин норми ч. 1 ст. 182 ЦК України та ст. 3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1. При цьому поза увагою суду залишилося те, що відповідно до п. 2.2. Тимчасового положення, законодавець пов'язує момент виникнення права власності на майно придбане з прилюдних торгів, з моментом запропонування його учасником найвищої ціни, а тому подальша процедура оформлення права власності на нерухоме майно, у тому числі видача нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів, є похідною від результатів проведених прилюдних торгів.

Правова позиція Верховного Суду: виходячи з аналізу правової природи процедури реалізації майна на прилюдних торгах, яка полягає в продажу майна, тобто в забезпеченні переходу права власності на майно боржника, на яке звернено стягнення, до покупця - учасника прилюдних торгів, складання державним виконавцем за результатами їх проведення акту про проведення прилюдних торгів є оформленням договірних відносин купівлі-продажу майна на прилюдних торгах, а відтак є правочином (постанова ВСУ від 13 лютого 2013 року у справі №6-174цс12).

За змістом п. 2.2. Тимчасового положення, власником майна, що реалізується на прилюдних торгах, стає учасник, який під час торгів запропонував за нього найвищу ціну.

Після повного розрахунку переможця прилюдних торгів за придбане майно на підставі протоколу про проведення прилюдних торгів та копій документів, що підтверджують розрахунок за придбане майно, державний виконавець протягом п'яти робочих днів складає акт про проведені прилюдні торги і подає його на затвердження начальнику відповідного органу ДВС(п. 6.1. Тимчасового порядку).

На підставі затвердженого акта нотаріус видає покупцеві свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів. Це свідоцтво є підставою для видачі відповідним органом акта про право власності на земельну ділянку в порядку, передбаченому законодавством.(п. п. 6.4, 6.5. Тимчасового порядку).

Ч. 1 ст. 27 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» закріплює, що державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться, зокрема, на підставі виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів.

Висновки: процедура реалізації нерухомого майна з прилюдних торгів завершується затвердженням начальником органу ДВС акту складеного державним виконавцем за результатами відповідних торгів, що є підставою для подальшої реєстрації прав на придбане майно.

Ключові слова: набуття права власності, відмова у вчиненні нотаріальної дії

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: