Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 08 січня 2025 року
у справі № 910/14242/22[1]
Господарська юрисдикція
Щодо переліку майна, до якого може бути застосована процедура примусового відчуження
ФАБУЛА СПРАВИ
Компанія Бріджмонт Венчерс Лімітед звернулася до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Держави Україна в особі Міністерства оборони України, Міністерства оборони України (далі - МОУ), ТОВ "Кастодіан Гарант", АТ "Укрексімбанк", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів: Кабінету Міністрів України (далі - КМУ), Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Національний депозитарій України", у якій просила:
- визнати за нею право власності на прості іменні акції бездокументарної форми існування, які були випущені ПАТ "Укрнафта", у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн, що становить 13,6050% від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ "Укрнафта";
- витребувати із володіння (стягнути) з Держави Україна в особі МОУ на користь позивача прості іменні акції бездокументарної форми існування, які були випущені ПАТ "Укрнафта", у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн, що становить 13,6050% від загальної кількості акцій у статутному капіталі ПАТ "Укрнафта";
- зобов`язати депозитарну установу АТ "Укрексімбанк" виконати безумовну депозитарну операцію - списання з рахунка у цінних паперах Держави Україна в особі МОУ простих іменних акцій бездокументарної форми існування, які були випущені ПАТ "Укрнафта", у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн, що становить 13,6050% від загальної кількості акцій у статутному капіталі, на рахунок у цінних паперах Компанії Бріджмонт Венчерс Лімітед в депозитарній установі ТОВ "Кастодіан Гарант";
- зобов`язати депозитарну установу ТОВ "Кастодіан Гарант" виконати безумовну депозитарну операцію зарахування простих іменних акцій бездокументарної форми існування, які були випущені ПАТ "Укрнафта", у кількості 7 377 784 штук номінальною вартістю 0,25 грн, що становить 13,6050% від загальної кількості акцій у статутному капіталі, на рахунок у цінних паперах Компанії Бріджмонт Венчерс Лімітед, які списуються з рахунку у цінних паперах Держави Україна в особі МОУ.
Господарський суд міста Києва рішенням від 25.04.2024, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 16.10.2024, у задоволенні позову відмовив повністю.
ОЦІНКА СУДУ
Визначення того, на які об'єкти поширюються повноваження держави застосувати реквізицію, має важливе значення для її здійснення.
У Законі "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" передбачено:
- примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно (п.1 ч.1 ст.1);
- в акті про примусове відчуження зазначається, зокрема, "опис майна, достатній для його ідентифікації; для нерухомого майна - відомості про місцезнаходження (адреса), для рухомого майна (наземні, водні та повітряні транспортні засоби) - відомості про реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску та інші реєстраційні дані" (п.4 ч.1 ст.7).
У ст.353 ЦК (реквізиція) вказано про можливість примусового відчуження майна в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Законодавець у ст.353 ЦК вживає термін "майно".
Відповідно до національного законодавства України корпоративні права є самостійним об'єктом цивільних прав, охоплюються наведеним у ст.190 ЦК поняттям майна, визначеним індивідуальними ознаками, які можуть бути об'єктом права власності.
Згідно зі ст.190 ЦК майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.
Частинами 1, 7 ст.139 ГК передбачено, що майном у цьому Кодексі визнається сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб`єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб`єктів. Особливим видом майна суб'єктів господарювання є цінні папери.
У свою чергу, за змістом ст.194 ЦК цінним папером є документ (електронний документ), що посвідчує майнові та інші права його власника, які виникають внаслідок вчинення одного чи кількох правочинів (емісії або видачі цінного папера), та має грошовий вираз.
ВИСНОВКИ: згідно з п.4 ч.1 ст.7 Закону "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" ("Вимоги до акта про примусове відчуження або вилучення майна") в акті зазначається опис майна, достатній для його ідентифікації. Наведення у цій нормі окремих видів рухомого майна та його характеристик, що підлягають зазначенню, не є підставою для висновку про те, що процедура примусового відчуження може бути застосоване лише щодо цих певних видів майна. Навпаки, законодавець у такому разі передбачив особливості складення актів щодо певних видів майна. Зазначена норма не містить вичерпний перелік майна, яке може бути відчужене/вилучене на користь держави
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правовий режим майна, процедура реквізиції, умови примусового відчуження