Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 23 жовтня 2024 року
у справі № 10/2180
Господарська юрисдикція
Щодо закриття провадження у справі про банкрутство державного підприємства на підставі п. 12 ч. 1 ст. 90 КУзПБ
ФАБУЛА СПРАВИ
У провадженні господарського суду на стадії судової процедури ліквідації, введеній постановою суду, перебуває справа № 10/2180 про банкрутство Державного підприємства «Машинобудівний завод «Оризон» (далі - ДП «Машинобудівний завод «Оризон», боржник), провадження в якій порушене ухвалою за заявою УПФ України.
Фондом державного майна України (далі - Фонд держмайна, ФДМУ) до господарського суду подано клопотання з вимогами :
- закрити провадження у справі № 10/2180 про банкрутство ДП «Машинобудівний завод «Оризон», на підставі пункту 12 частини першої статті 90 КУзПБ та з урахуванням частини п'ятої статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна»;
- зобов'язати ліквідатора, передати до Фонду державного майна України документи, печатки, штампи та інші матеріальні цінності ДП «Машинобудівний завод «Оризон».
Місцевий господарський суд постановив ухвалу, в якій згадане клопотання ФДМУ задовольнив частково, провадження у справі про банкрутство закрив, у решті вимог клопотання відмовив; припинив дію мораторію на задоволення вимог кредиторів; припинив повноваження арбітражного керуючого як ліквідатора та поклав на нього виконання обов’язків керівника боржника до моменту призначення такого керівника ФДМУ; зобов’язав арбітражного керуючого підготувати для передачі новому керівнику боржника документи, печатки і штампи, матеріальні цінності, отримані у зв’язку з виконанням повноважень.
Суд апеляційної інстанції здійснив перегляд зазначеної ухвали в тій частині, що оскаржувалася, та залишив без змін рішення про закриття провадження у справі про банкрутство і покладення на арбітражного керуючого виконання обов’язків керівника боржника до моменту призначення ФДМУ нового.
При розгляді клопотання ФДМУ суди виходили з того, що боржник є державним підприємством, а також врахували наявність доказів прийняття рішення про його приватизацію.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно з пунктом 12 частини першої статті 90 КУзПБ, господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у разі прийняття рішення про приватизацію боржника, яким є державне підприємство або господарське товариство, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
В частині другій статті 90 КУзПБ закріплено, що провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) може бути закрито у випадках, передбачених пунктами 2, 3, 5, 9, 11 і 12 частини першої цієї статті, на всіх стадіях провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) (до та після визнання боржника банкрутом), у випадках, передбачених пунктами 1, 4, 6, 8 і 10 частини першої цієї статті, - лише до визнання боржника банкрутом, а у випадку, передбаченому пунктом 7 частини першої цієї статті, - лише після визнання боржника банкрутом.
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», справи про банкрутство боржників, якими є державні підприємства та/або господарські товариства, більше ніж 50 відсотків акцій (часток) яких прямо чи опосередковано належать державі, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, не порушуються до її завершення. Провадження у справах про банкрутство таких підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, підлягає припиненню, крім тих, що ліквідуються за рішенням власника. Справи про банкрутство підприємств/господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про завершення приватизації, не можуть порушуватися протягом одного року з дня завершення приватизації з підстав, що виникли до завершення приватизації.
Таким чином, передумовою для припинення (закриття) провадження у справі про банкрутство державного підприємства, в порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», є наявність рішення про приватизацію такого підприємства.
ВИСНОВКИ: для прийняття рішення про закриття/припинення провадження у справі про банкрутство боржника, на підставі частини п'ятої статті 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», необхідним і достатнім є встановлення судом за поданими сторонами доказами у справі обставин належності державі Україна прямо або опосередковано акцій (частки) цього боржника, що перевищує 50 відсотків, та чинності (на момент ухвалення відповідного судового рішення) прийнятого Фондом державного майна України стосовно боржника рішення про приватизацію. Винятком із цього правила є боржники, що ліквідуються за рішенням власника.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: особливості процедур банкрутства, приватизація державних підприємств, припинення провадження у справі про банкрутство