Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 02 жовтня 2024 року
у справі № 686/26591/21
Цивільна юрисдикція
Щодо визначення вартості спільного сумісного майна подружжя, що підлягає поділу
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив поділити спільно нажите під час шлюбу майно, виділивши йому в натурі у приватну власність 1/2 частку житлового будинку та 1/2 частку земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,10 га, виділивши іншу 1/2 частку ОСОБА_2 , та припинити право спільної сумісної власності сторін на це майно.
ОСОБА_2 звернулася до суду із зустрічним позовом, у якому просила визнати об'єктом права спільної сумісної власності подружжя автомобіль марки та стягнути з ОСОБА_1 на її користь грошову компенсацію вартості 1/2 частини автомобіля в сумі 155 414,00 грн.
Суд першої інстанції рішенням позов ОСОБА_1 задовольнив.
Апеляційний суд постановою рішення суду першої інстанції в частині поділу житлового будинку відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи змінив, виклавши абзаци третій-восьмий резолютивної частини в такій редакції:
ОЦІНКА СУДУ
Вирішуючи спори між подружжям про майно, судам необхідно встановлювати обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства, з`ясовувати джерело і час його придбання. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу (статті 60, 69 СК України, частина третя статті 368 ЦК України), відповідно до частин другої і третьої статті 325 ЦК України можуть бути будь-які види майна, за винятком тих, які згідно із законом не можуть їм належати (виключені з цивільного обороту), незалежно від того, на ім`я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом.
ВИСНОВКИ: у разі коли під час розгляду вимог про поділ спільного сумісного майна подружжя буде встановлено, що один із них здійснив його відчуження чи використав його на свій розсуд проти волі іншого з подружжя і не в інтересах сім'ї чи не на її потреби або приховав його, таке майно або його вартість враховується при поділі.
Вартість майна, що підлягає поділу, визначається виходячи з дійсної його вартості на час розгляду справи. У разі відчуження майна одним із подружжя проти волі іншого з подружжя та у зв`язку з цим неможливості встановлення його дійсної (ринкової) вартості визначенню підлягає ринкова вартість подібного за своїми якостями (технічними характеристиками) майна на час розгляду справи. Такий підхід є гарантією справедливої сатисфакції особі у зв`язку з припиненням її права на спільне майно.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: майнові спори подружжя, порядок поділу майна подружжя, правовий режим спільної власності