Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 02 жовтня 2024 року
у справі № 523/6672/23
Кримінальна юрисдикція
Щодо необхідності належної перевірки судом заперечень на ухвалу слідчого судді про скасування постанови про зупинення досудового розслідування при вирішенні питання про закриття кримінального провадження на підставі п.10 ч.1 ст.284 КПК України
Фабула справи: ухвалою суду першої інстанції задоволено клопотання захисника ОСОБА_6, діючого в інтересах ОСОБА_7, а кримінальне провадження щодо останнього, внесене до ЄРДР закрито на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК України у зв`язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 цього Кодексу.
Апеляційний суд ухвалою залишив без змін указану ухвалу місцевого суду.
Мотивація касаційної скарги: прокурор не погоджується з висновками судів щодо наявності підстав для закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування, адже, як він уважає, сторона обвинувачення звернулась у строк, визначений ст. 219 КПК України. Він зазначає, що з урахуванням відповідних постанов про зупинення строку досудового розслідування, на момент скерування обвинувального акта до суду, строки досудового розслідування не закінчились. Прокурор наголошує на тому, що постанова про зупинення досудового розслідування, винесена прокурором в порядку п. 3 ч. 1 ст. 615 КПК України, не суперечить положенням цього Кодексу, однак аргументи в цій частині залишились поза увагою суду апеляційної інстанції.
Правова позиція Верховного Суду: за приписами ст.ст. 370, 419 КПК України в ухвалі апеляційного суду мають бути наведені належні й достатні мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при постановленні ухвали, та положення закону, яким він керувався. Під час залишення апеляційної скарги без задоволення в ухвалі суду апеляційної інстанції мають бути зазначені підстави, з яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою. Судове рішення повинно бути ухвалене судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК. Тобто закон вимагає від суду проаналізувати доводи, викладені в апеляційній скарзі, і дати на них мотивовані відповіді. Недотримання цих положень є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, яке веде до скасування судового рішення.
У цьому кримінальному провадженні апеляційний суд, ухвалюючи рішення про законність закриття кримінального провадження, належно не перевірив заперечень прокурора в частині визнання незаконною постанови про зупинення досудового розслідування і не навів достатніх мотивів з яких виходив під час їх спростування, а тому висновок про закриття кримінального провадження у зв`язку із закінченням строків досудового розслідування - передчасний. Таким чином, суд апеляційної інстанції допустив істотні порушення вимог кримінального процесуального закону.
Висновки: сама по собі наявність ухвали слідчого судді про скасування постанови про зупинення досудового розслідування, не є підставою залишення без належної перевірки заперечень на неї.
Ключові слова: вимоги до судових рішень, порушення вимог КПК, оцінка заперечень сторони