Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 вересня 2024 року
у справі № 320/8742/22
Адміністративна юрисдикція
Щодо невідкладності складання акта про неможливість проведення перевірки (абз. 4 п. 81.2 ст. 81 ПК України)
ФАБУЛА СПРАВИ
Товариство з обмеженою відповідальністю «Софія Ойл» звернулося до суду із позовом до Головного управління ДПС, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, у якому просило:
- визнати протиправним і скасувати розпорядження податкового органу «Про анулювання ліцензій» в частині анулювання виданої Товариству ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі;
- зобов'язати відповідача видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про анулювання ліцензії, виданої Товариству на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі;
- зобов'язати відповідача поновити інформацію, а саме - внести відомості в Єдиному державному реєстрі суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про ліцензію, видану Товариству, на право оптової торгівлі пальним, без місць оптової торгівлі.
Окружний адміністративний суд рішенням позов задовольнив у повному обсязі.
За результатами нового розгляду, апеляційний адміністративний суд прийняв нову постанову, якою скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове, яким у задоволенні позову відмовив повністю.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до абзацу 4 пункту 81.2 статті 81 Податкового кодексу України, у разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Вказана норма чітко вказує на те що акт про неможливість проведення перевірки складається та підписується невідкладно.
Відповідно до Тлумачного словника української мови «невідкладний» - якого не можна відкладати, який вимагає негайного виконання.
Верховний Суд вважає, що термін «невідкладно» слід розуміти, як зобов`язання вчинити дії у найкоротший строк.
«Невідкладно скласти та підписати акт» слід тлумачити, як вчинити активні термінові дії, що мають бути здійснені негайно.
ВИСНОВКИ: невідкладність складання акта про неможливість проведення перевірки передбачає його складання безпосередньо за місцем встановлення обставин, які фіксуються в такому акті.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проведення податкової перевірки, вимоги до актів, процедура перевірки