open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
emblem
Це рішення містить правові висновки Справа № 240/10753/19[1]
Це рішення містить правові висновки

Правова позиція

Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду

згідно з Постановою

від 22 червня 2023 року

у справі № 240/10753/19[1]

Адміністративна юрисдикція

Щодо необхідності зазначення в тендерній документації інформації про необхідність застосування заходів із захисту довкілля

ФАБУЛА СПРАВИ

Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління офісу Держаудитслужби з вимогами:

  1. визнати протиправним і скасувати висновок Управління офісу Держаудитслужби щодо моніторингу закупівлі обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат тисненого або перфорованого паперу для друку щодо порушень вимог статей 1, 10, 17, 22 Закону № 922, пункту 10 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції» від 14.08.2014 №1644-VII, рішення РНБО від 19.03.2019 «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)»;
  2. визнати протиправними дії Управління офісу Держаудитслужби щодо включення у висновок моніторингу закупівлі безпідставних, необ`єктивних та упереджених висновків.

Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, позов задоволено частково.

ОЦІНКА СУДУ

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року №922-VIII (далі - Закон №922-VIII) тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля.

Заходи із захисту довкілля можуть бути спрямовані на: зниження та попередження впливу предмета закупівлі на стан довкілля протягом життєвого циклу; забезпечення раціонального використання природних ресурсів; пом'якшення негативного впливу на зміни клімату та адаптацію до зміни клімату; захист об'єктів довкілля та біорізноманіття; відновлення природного середовища тощо.

Установлюючи вимоги до предмета закупівлі, замовники можуть посилатися на нормативно-правові акти та міжнародні або національні стандарти. Вимоги можуть містити посилання на стандартні характеристики, кількісні чи якісні показники, або у разі потреби замовники можуть установлювати спеціальні критерії.

Отже, висновок судів попередніх інстанцій про те, що Закон №922-VIII не містить вимог, які б зобов`язували конкретизувати у тендерній документації зміст заходів із захисту довкілля, визначаючи вимоги до технічних, якісних та кількісних характеристик предмета закупівлі, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права.

Посилання позивача у відзиві на касаційну скаргу про те, що переможець торгів надав санітарно-гігієнічний висновок, у якому зазначено, що товар відповідає встановленим критеріям безпеки, у тому числі міграції хімічних речовин у повітря, висновку про невідповідність тендерної документації вимогам пункту 3 частини другої статті 22 Закону №922-VIII не спростовують.

ВИСНОВКИ: зі змісту пункту 3 частини другої статті 22 Закону №922-VIII випливає, що тендерна документація повинна містити інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі в частині необхідності застосування заходів із захисту довкілля.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: вимоги до предмета закупівлі, порядок публічних закупівель, вимоги до тендерної документації

Повний текст рішення
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: