Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 05 червня 2024 року
у справі № 914/2848/22
Господарська юрисдикція
Щодо зміни нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності як підстави для перегляду розміру орендної плати
ФАБУЛА СПРАВИ
Селищна рада звернулась до господарського суду з позовом до Приватного підприємства фірма «Курорт-сервіс» про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що селищна рада прийняла рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки», яким було затверджено нову технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати.
Господарський суд рішенням позов задовольнив частково.
Апеляційний господарський суд постановою змінив рішення суду першої інстанції в частині дати, з якої суд визнав укладеною спірну додаткову угоду. У решті рішення господарського суду залишив без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Правовідносини з оренди землі державної та комунальної власності мають особливості, які зумовлені наявністю імперативних елементів у таких правовідносинах.
Із системного аналізу приписів Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про оцінку земель», Податкового кодексу України слідує висновок, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати.
Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується, затверджує орган місцевого самоврядування відповідним рішенням. В органу місцевого самоврядування відсутній обов'язок узгоджувати таке рішення з орендарем земельної ділянки.
Натомість в орендаря земельної ділянки державної або комунальної власності з моменту введення в дію нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки.
ВИСНОВКИ: з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов`язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов`язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: орендні платежі, правова природа орендної плати, порядок внесення змін до договору оренди землі, порядок визначення розміру орендної плати, зміна розміру орендних платежів за землю, повноваження ОМС у сфері земельних відносин