Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 14 травня 2024 року
у справі № 454/3956/23
Кримінальна юрисдикція
Щодо неможливості звільнення від від кримінальної відповідальності у зв'язку з примиренням винного з потерпілим у разі вчинення домашнього насильства
ФАБУЛА СПРАВИ
Ухвалою суду першої інстанції ОСОБА_6 звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку із примиренням обвинуваченої з потерпілою, а кримінальне провадження щодо неї за ст. 126-1 КК закрито.
Ухвалою апеляційного суду ухвалу місцевого суду залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до ст. 46 КК особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона примирилася з потерпілим та відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
ВИСНОВКИ: інкриміноване особі кримінальне правопорушення, передбачене ст. 126-1 КК, відповідно до ст. 12 КК є нетяжким злочином. Однак це діяння є умисним, а тому положення ст. 46 КК, відповідно до яких звільнення за примиренням з потерпілим застосовується у разі вчинення кримінального проступку або необережного тяжкого злочину виключається.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави звільнення від кримінальної відповідальності, злочини проти життя та здоров'я особи, підстави закриття кримінального провадження