Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 червня 2024 року
у справі № 306/2813/23
Цивільна юрисдикція
Щодо права діда неповнолітньої особи подати заяву про видачу обмежувального припису
Фабула справи: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулася до суду, заінтересовані особи: ОСОБА_3, Орган опіки та піклування сільської ради, із заявою про видачу обмежувального припису.
Суд першої інстанції ухвалою заяву про видачу обмежувального припису повернув особі, яка її подала.
Апеляційний суд постановою ухвалу суду першої інстанції залишив без змін.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 і ОСОБА_2 стверджуюсь, що законом передбачено як право дитини, яка досягла 14 річного віку, звернутися самостійно до суду за захистом своїх інтересів, так і право діда звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису. Проте суди проігнорували норми закону та позбавили заявників доступу до правосуддя.
Правова позиція Верховного Суду: ст. 18 СК України визначено, що кожен учасник сімейних відносин, який досяг чотирнадцяти років, має право на безпосереднє звернення до суду за захистом свого права або інтересу. Суд застосовує способи захисту, які встановлені законом або домовленістю (договором) сторін. Способами захисту сімейних прав та інтересів, зокрема, є встановлення правовідношення; зміна правовідношення.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 350-2 ЦПК України заява про видачу обмежувального припису може бути подана особою, яка постраждала від домашнього насильства, або її представником - у випадках, визначених Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Батьками та іншими законними представниками дитини, родичами дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачухою або вітчимом дитини, а також органом опіки та піклування в інтересах дитини, яка постраждала від домашнього насильства, - у випадках, визначених Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», або постраждала від насильства за ознакою статі, - у випадках, визначених Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
У цій справі до суду першої інстанції надійшла заява про видачу обмежувального припису щодо постраждалої ОСОБА_1, яка підписана як самою ОСОБА_1, так і її дідом ОСОБА_2.
Проте суд першої інстанції на викладене уваги не звернув та помилково повернув заяву, зазначивши, що її подано неуповноваженою особою, оскільки заявником зазначено неповнолітню ОСОБА_1, а законним представником ОСОБА_2. Саме по собі помилкове зазначення в цій заяві ОСОБА_2 законним представником заявника не є підставою для повернення заяви, адже у цій справі і ОСОБА_1, і її дід ОСОБА_2 наділені повноваженнями звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису щодо постраждалої ОСОБА_1.
Висновки: із заявою про видачу обмежувального припису може звернутися як особа, яка постраждала від домашнього насильства і якій виповнилося 14 років, так і дід неповнолітньої.
Ключові слова: захист прав дитини, права родичів дитини, захист від домашнього насильства, суб'єкти права на звернення до суду