Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 06 липня 2022 року
у справі № 275/404/21
Цивільна юрисдикція
Щодо незаконності звільнення з посади виконуючого обов'язки директора державного підприємства на підставі п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Фонду державного майна України (далі - ФДМ України) про визнання наказу про звільнення з посади в.о. директора державного підприємства «Коростишівський завод «Реммашторф» (далі - ДП «Коростишівський завод «Реммашторф») незаконним та поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано в частині задоволених позовних вимог про визнання наказу про звільнення з посади незаконним та поновлення на роботі, ухвалено нове рішення, яким відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позову в цій частині.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є закінчення його строку, крім випадків, коли трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не поставила вимогу про їх припинення.
Згідно із пунктом 4 частини першої статті 6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних унітарних підприємств, у яких не утворено наглядову раду, установ організацій та господарських структур, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та в яких не утворено наглядову раду, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог.
Постановою Кабінету Міністрів від 3 вересня 2088 року № 777 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України на час виникнення спірних правовідносин) затверджено Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (далі - Порядок № 777), згідно із пунктом 1 якого цей Порядок, зокрема, визначає процедуру конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки (далі - підприємства) у разі прийняття міністерством, Фондом державного майна України, іншим органом, що здійснює управління об'єктами державної власності рішення про необхідність проведення такого відбору.
ВИСНОВКИ: як установлено судами, конкурсний відбір на посаду директора державного підприємства, передбачений Порядком № 777 не був проведений, а наказом від 12 квітня 2021 року № 611 на підприємстві замість позивача на посаду в.о. директора призначено іншу особу.
Таким чином, встановивши, що призначення у встановленому законодавством порядку керівника вказаного підприємства не відбулося, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що строк дії укладеного з позивачем трудового договору не закінчився, що свідчить про незаконність звільнення позивача на підставі пункту 2 частини першої статті 36 КЗпП України.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави припинення трудових відносин, правовий статус виконуючого обов'язки керівника, строкові трудові відносини