Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 08 травня 2024 року
у справі № 753/16555/13
Цивільна юрисдикція
Щодо зупинення провадження у справі у зв’язку з перебуванням сторони на тимчасово окупованій території
Фабула справи: ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про переведення прав та обов'язків покупця та визнання права власності.
Рішенням суду першої інстанції відмовлено у задоволенні позову.
Ухвалою апеляційного суду заява ОСОБА_1 задоволена частково, зупинено провадження у справі до деокупації території Херсонської області, або зміни обставин щодо можливості розгляду справи за участю позивачки.
Ухвалою апеляційного суду поновлено провадження у справі. Постановою апеляційного суду рішення суду міста першої інстанції залишено без змін.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_2 оскаржує ухвалу апеляційного суду про зупинення провадження. ОСОБА_2 посилається на те, що через зловживання позивачкою своїми правами ця справа розглядалася у суді першої інстанції більше 9 років та у суді апеляційної інстанції більше 1 року (станом на момент подання його касаційної скарги). При цьому необґрунтоване задоволення клопотання учасника справи про зупинення провадження у справі також призводить до безпідставного затягування строків її розгляду і перебування усіх учасників справи в стані невизначеності. Проведення бойових дій на території Херсонської області не є підставою, за якою суд зобов'язаний чи має право зупинити провадження у справі.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі:
- смерті або оголошення фізичної особи померлою, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво;
- перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції;
- призначення або заміни законного представника у випадках, передбачених статтею 63 цього Кодексу;
- надання сторонам у справі про розірвання шлюбу строку для примирення;
- звернення обох сторін з клопотанням про зупинення провадження у справі у зв`язку з проведенням медіації;
- прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді;
- об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
За ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках:
- перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі;
- захворювання учасника справи, підтвердженого медичною довідкою, що виключає можливість явки до суду протягом тривалого часу;
- перебування учасника справи у довгостроковому службовому відрядженні;
- розшуку відповідача в разі неможливості розгляду справи за його відсутності;
- призначення судом експертизи;
- направлення судового доручення щодо збирання доказів у порядку, встановленому ст. 87 цього Кодексу;
- звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави;
- прийняття ухвали про тимчасове вилучення доказів державним виконавцем для дослідження судом;
- перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (у іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.
Ч. 3 ст. 252 ЦПК України передбачено, що суд не зупиняє провадження у випадках, встановлених п.п. 1-3 ч. 1 цієї статті, якщо відсутня сторона веде справу через свого представника.
Верховний Суд зазначає, що ст.ст. 251 та 252 ЦПК України містять вичерпний перелік підстав для зупинення провадження у справі.
Висновки: закон не передбачає такої підстави для зупинення провадження у справі як перебування сторони на тимчасово окупованій території.
Ключові слова: захист прав позивача, доступ до правосуддя, надмірне затягування процесу.