Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 21 вересня 2022 року
у справі № 826/15871/16
Адміністративна юрисдикція
Щодо наявності у діях товариства ознак маніпулювання на фондовому ринку
ФАБУЛА СПРАВИ
Приватне акціонерне товариство «Менеджмент Технолоджіз» (під час розгляду справи організаційно-правову форму змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю «Менеджмент Технолоджіз»; далі - також ТОВ «Менеджмент Технолоджіз», Товариство) звернулося до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі у тексті цієї постанови також Національна комісія, відповідач), у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 18.05.2016.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.
ОЦІНКА СУДУ
Як засвідчує зміст спірної постанови Національної комісії, на позивача накладено штраф за вчинення ним умисних дій, які мають ознаки маніпулювання на ринку цінних паперів, за критеріями, наведеними у пункті 1 частини першої статті 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме - маніпулюванням цінами на фондовому ринку є: здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж фінансових інструментів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни фінансового інструменту, що не відповідають дійсності, та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок.
Аналогічні критерії ознак маніпулювання на ринку цінних паперів містяться й у пункті 4 Порядку запобігання маніпулюванню цінами під час здійснення операцій з цінними паперами на фондовій біржі, затвердженому рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.06.2011 №716, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.09.2011 за №1045/19783.
Внаслідок спільних дій осіб, які є зацікавленими і взаємопов'язані між собою, на ринку цінних паперів було сформовано біржовий курс акцій ПАТ «Хіммет» у розмірі 3,94 грн., а його «капіталізація» за результатами 2014 року склала близько 388 млн. грн, що, однак, очевидно не відповідало фінансовому стану Емітента і реальним показникам його господарської діяльності, оскільки переважна частка його активів (99,99%) складалась з фінансових інвестицій та дебіторської заборгованості відповідно до балансу, а дивіденди на одну просту акцію складали 0 грн., при тому, що станом на 30.11.2014, цінні папери Емітента перебували в активах 6 ІСІ у кількості 25 897 353 шт. із загальною балансовою вартістю 101 999 314,5 грн., якщо брати до уваги сформовану на біржі ціну таких цінних паперів.
Це також підтверджує доводи Національної комісії про відсутність у цінних паперів, щодо яких укладались угоди купівлі/продажу, інвестиційної привабливості та створення вищевказаними особами штучного попиту та пропозиції на них, встановлення необґрунтованої ціни на такі цінні папери, яка сформувалась внаслідок дій, у тому числі, позивача.
Отже, на переконання колегії суддів, дії Товариства були умисні та спрямовані саме на штучне встановлення необґрунтованої ціни фінансового інструмента, а не на її підтримання.
Вищевказане спростовує висновки судів попередніх інстанцій про те, що вчинені позивачем дії були спрямовані виключно на підтримання цін на емісійні цінні папери у зв`язку з їх публічним розміщенням або обігом, а це унеможливлює застосування до спірних правовідносин частини другої статті 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» і норм пункту 5 Порядку запобігання маніпулюванню цінами під час здійснення операцій з цінними паперами на фондовій біржі.
У зв`язку з цим, колегія суддів вважає обґрунтованими наведені у оскаржуваній постанові Національної комісії твердження про те, що позивач разом з іншими учасниками біржових торгів (ТОВ «Фондовий актив» і ТОВ «Центральний Брокер») здійснювали операції купівлі/продажу акцій Емітента, які надають уявлення щодо ціни на його акції, яка не відповідає дійсності та призводить до встановлення інших цін аніж ті, що існували б за відсутності вищевказаних операцій.
Внаслідок дій Товариства створюється реальна загроза правам та інтересам інвесторів і це обґрунтовано вимагало від Національної комісії реалізації наявних у неї повноважень для захисту прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, а також застосування санкцій за порушення законодавства.
ВИСНОВКИ: відносини, які виникають на підставі договору маркет - мейкерства, самостійно не свідчить про маніпулювання на ринку цінних паперів, однак у спірному випадку такий правочин, як про це можливо стверджувати з фактичних обставин справи, було використано Товариством як інструмент для вчинення дій, що мали ознаки маніпулювання на ринку цінних паперів, а його укладення не мало на меті отримання Товариством реального результату господарської діяльності. При цьому, у сукупності з іншими фактичними обставинами цієї справи, підтвердженими наявними у справі і дослідженими судами попередніх інстанцій доказами, у колегії суддів є обґрунтовані підстави констатувати, що у діях ТОВ є ознаки маніпулювання на фондовому ринку, за критеріями пункту 1 частини першої статті 10-1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори за участю НКЦПФР, відповідальність учасників ринку цінних паперів, ознаки маніпулювання на фондовому ринку