Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 червня 2021 року
у справі № 640/8832/19
Адміністративна юрисдикція
Щодо переміщення за ініціативою поліцейського
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Національної поліції України, Головного управління Національної поліції у м. Києві, Деснянського управління поліції ГУНП у місті Києві, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ Національної поліції України від 18 квітня 2019 року, підписаний Головою Національної поліції України, в частині звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Деснянського управління поліції ГУ НП у місті Києві;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції України у м. Києві від 22 квітня 2019 року «Щодо особового складу» в частині звільнення позивача з посади начальника Деснянського управління поліції ГУ НП у місті Києві;
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника Деснянського управління поліції ГУ НП у місті Києві та допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення на посаді.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачі, здійснюючи звільнення та переміщення ОСОБА_1 з посади начальника Деснянського управління поліції ГУ НП у місті Києві, порушили статтю 65 Закону України від «Про Національну поліцію» (далі - Закон 2 липня 2015 року № 580-VIII).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Підстави та порядок переміщення поліцейських в органах, закладах та установах поліції визначає стаття 65 Закону N 580-VIII. Вказаною статтею визначені види переміщення в залежності від посади, яку в майбутньому особа буде займати, зокрема:
- переміщення на вищу посаду;
- переміщення на рівнозначну посаду;
- переміщення на посади нижчі ні та, на якій перебуває поліцейський.
У свою чергу, кожен із вказаних видів переміщення містить підстави для такого переміщення.
Судами встановлено, що 22 квітня 2019 року позивач подав до заступника Голови Національної поліції України рапорт про призначення його на посаду першого заступника начальника Деснянського управління поліції Головного управління НП у м. Києві. На вказаному рапорті міститься резолюція Заступника Голови НП України - начальника ГУ НП у м. Києві - А.Є. Крищенка.
Наказом № 373 від 22 квітня 2019 року заступник Голови НП України -начальник ГУ НП у м. Києві реалізував рапорт ОСОБА_1, шляхом призначення на посаду першого заступника начальника Деснянського управління поліції Головного управління НП у м. Києві.
Таким чином, колегія суддів Верховного Суду приходить до висновку, що переміщення позивача з посади начальника Деснянського управління поліції Головного управління НП у м. Києві на посаду першого заступника було здійснено за ініціативою поліцейського, тобто відповідно до вимог статті 65 Закону N 580-VIII.
ВИСНОВКИ: з аналізу положень статті 65 Закону N 580-VIII, вбачається, що за ініціативою поліцейського можливе переміщення як на рівнозначну посаду, так і на посаду, яка є нижчою ніж та, на якій він перебував.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проходження служби в поліції, спори щодо проходження публічної служби, правовий статус поліцейських