Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 17 січня 2018 року
у справі № 910/8019/15-г
Господарська юрисдикція
Щодо наявності підстав для скасування арешту, накладеного на майно боржника для забезпечення виконання рішення суду
Фабула справи: Підприємцем подано до господарського суду скаргу на бездіяльність органу державної виконавчої служби у здійсненні виконавчого провадження. Скаргу мотивовано тим, що під час закінчення виконавчого провадження державним виконавцем не було скасовано арешт, накладений на все майно Підприємця (боржника), натомість необхідність у забезпеченні виконання рішення суду шляхом накладення арешту відпала.
Ухвалою господарського суду скаргу Підприємця відхилено.
Постановою апеляційного господарського суду залишено без задоволення апеляційну скаргу Підприємця, а ухвалу господарського суду – змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що рішення суду у справі не виконано, виконавче провадження не є закінченим. Державний виконавець не має права на зняття арешту, накладеного на майно боржника, у разі повернення виконавчого документа стягувачеві з підстав відсутності майна, на яке може бути звернуто стягнення.
Мотивація касаційної скарги: Підприємець зазначає, що судами не враховано того, що виконавче провадження закінчено державним виконавцем, строк для повторного пред'явлення виконавчого документа до виконання сплинув (стягувач з відповідною заявою повторно не звертався), відповідно, необхідність у подальшому арешті майна скаржника об'єктивно відсутня. У зв'язку із закінченням виконавчого провадження, державний виконавець, на думку Підприємця, позбавлений права здійснювати виконавчі дії з примусового стягнення заборгованості, а тому, навіть у разі погашення такої заборгованості, державний виконавець законодавчо позбавлений права прийняти постанову про зняття арешту з майна боржника.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 1,2 ст.50 Закону України "Про виконавче провадження", у разі закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із завершенням виконавчого провадження. Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.
У разі якщо у виконавчому провадженні державним виконавцем накладено арешт на майно боржника, у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, державний виконавець зазначає про зняття арешту, накладеного на майно боржника.
У відповідності до ч.3-5 ст. 60 наведеного Закону з майна боржника може бути знято арешт за постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, якщо виявлено порушення порядку накладення арешту, встановленого цим Законом. Копія постанови начальника відділу державної виконавчої служби про зняття арешту з майна боржника не пізніше наступного дня після її винесення надсилається сторонам та відповідному органу (установі) для зняття арешту.
Згідно з пп. 4.11.1 п. 4.11 Інструкції про проведення виконавчих дій, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України виконавчий документ, який прийнятий державним виконавцем до виконання, і за яким стягнення не провадилося або було проведено частково, повертається стягувачеві, зокрема, якщо в боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, і здійснені державним виконавцем відповідно до Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.
Висновки: у разі повернення виконавчого документа стягувачеві на підставі п.2 ч.1 ст.47 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження не є закінченим. При цьому, державному виконавцю не надано право на зняття арешту з майна боржника, у разі повернення виконавчого документа стягувачу з підстав відсутності у боржника майна, на яке може бути звернуто стягнення.
Ключові слова: арешт майна, повернення виконавчого документа стягувачеві, закінчення виконавчого провадження, зняття арешту з майна боржника