Правова позиція
Великої Палати Верховного Суду
згідно з Постановою
від 06 лютого 2019 року
у справі № 911/141/18
Господарська юрисдикція
Щодо застосування грошового еквіваленту в іноземній валюті при стягненні заборгованості за договором
Фабула справи: ТОВ «Підшипники України» звернулося до господарського суду з позовом до Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України (далі - Асоціація ) про стягнення 187 611,85 грн заборгованості. На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач не виконав свого обов'язку щодо повернення у повному обсязі фінансової гарантії (гарантії допуску) за договором про забезпечення перевізників допуском до роботи в системі міжнародного дорожнього перевезення. Оскільки сума грошових коштів у повному обсязі повернута позивачеві не була, він звернувся до суду з позовом про стягнення 187 611,85 грн як різниці між загальною сумою гарантії, еквівалентної 8 000 доларів США на день звернення з позовом до суду, яка за розрахунком позивача склала 230 219, 88 грн, та сплаченої сумою (повернутої гарантії в розмірі 42 608,03 грн).
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, відмовлено у задоволенні позову про стягнення 187 611,85 грн. щодо повернення в повному обсязі фінансової гарантії (гарантії допуску) за договором. Судові рішення аргументовано тим, що відповідач своєчасно, повно та відповідно до Посібника, затвердженого рішенням Конференції учасників Асоціації, виконав свої зобов'язання щодо повернення позивачу суми гарантійного внеску.
Мотивація касаційної скарги: ТОВ «Підшипники України» зазначило, що сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов'язання в іноземній валюті, а отже, відповідно до ч. 2 ст. 533 ЦК України сума, що підлягає сплаті у гривні, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст. 533 ЦК України грошове зобов'язання має бути виконане у гривні. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривні, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом. Таким чином, грошовий еквівалент в іноземній валюті застосовується лише тоді, коли його визначено у зобов'язанні договором або законом.
Фінансова гарантія (гарантія допуску) була внесена позивачем на рахунок Асоціації у національній валюті України, а кошти, що були внесені в національній валюті України - гривні повертаються в національній валюті в тій же сумі, в якій вони були внесені, відповідно до п. 4.2 укладеного сторонами договору та підпункту 8.1 розділу 20 Посібника.
Умови договору щодо повернення фінансової гарантії, внесеної позивачем у сумі, яка є еквівалентною 8 000 доларів США за курсом НБУ на день оплати, не суперечать пп. 8.1-8.6 розділу 20 Посібника, якими визначено, що кошти, які були внесені в національній валюті України - гривні, повертаються в національній валюті в тій же сумі, в якій вони були внесені. Оскільки пп. 4.2 договору не містить вказівки на те, що внесена сума підлягає поверненню у відповідному еквіваленті, то й обов'язок з повернення гарантії допуску підлягає виконанню у гривні.
Висновки: кошти, внесені в національній валюті України - гривні, повертаються в національній валюті в тій же сумі, в якій вони були внесені
Ключові слова: фінансова гарантія, зобов'язання в іноземній валюті, національна валюта