Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 листопада 2022 року
у справі № 490/5891/19
Цивільна юрисдикція
Щодо нікчемності нотаріально не посвідченої угоди, яка укладена на товарній біржі
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постанові
від 17 листопада 2021 року у справі № 488/1937/17
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_2 звернулися з позовом до ТОВ «Спеціалізоване підприємство 1407», ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус міського нотаріального округу, про визнання договору купівлі-продажу недійсним та витребування майна з чужого незаконного володіння.
Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано. Ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позову.
ОЦІНКА СУДУ
Згідно із статтею 45 ЦК Української РСР недодержання форми угоди, якої вимагає закон, тягне за собою недійсність угоди лише в разі, якщо такий наслідок прямо зазначено в законі.
Недійсною є та угода, що не відповідає вимогам закону, в тому числі ущемлює особисті або майнові права неповнолітніх дітей. По недійсній угоді кожна зі сторін зобов'язана повернути другій стороні все одержане за угодою, а при неможливості повернути одержане в натурі - відшкодувати його вартість у грошах, якщо інші наслідки недійсності угоди не передбачені законом (стаття 48 ЦК Української РСР).
ЦК Української РСР та ЦК України визначено підстави недійсності угод (правочинів).
Угода (правочин) може бути визнана недійсною лише з підстав і з наслідками, передбаченими законом. Тому в кожній справі про визнання угоди недійсною суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угоди недійсною і настання певних юридичних наслідків.
За ступенем недійсності правочини поділяються на нікчемні та оспорювані. Нікчемні - абсолютно недійсні правочини за законом. Оспорювані - такі, що можуть бути недійсними лише за певних умов. Для визнання правочинів (або їх частин) дійсними або недійсними кожна особа може звернутися до суду.
Нікчемний правочин є недійсним через невідповідність його вимогам закону та не потребує визнання його таким судом. Оспорюваний правочин може бути визнаний недійсним лише за рішенням суду.
ВИСНОВКИ: у ЦК Української РСР нікчемні та оспорювані угоди виражені через формулу відповідно: «недійсною є угода», «угода може бути визнана судом недійсною».
Угода, укладена на товарній біржі, яка не посвідчена нотаріально, відповідно до статті 47 ЦК Української РСР є недійсною, тобто нікчемною, і не потребує визнання її недійсною.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: зміст правочину, оспорювані правочини, вимоги до форми правочину