Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 20 березня 2024 року
у справі № 932/3458/20
Цивільна юрисдикція
Щодо стадій судового процесу, на яких застосовується п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір»
Фабула справи: ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до митниці Державної фіскальної служби, Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове судове рішення. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Державної казначейської служби України судові витрати у розмірі 1 944,62 грн. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 1 944,62 грн.
Мотивація касаційної скарги: ОСОБА_1 судом апеляційної інстанції було протиправно стягнуто з позивача судовий збір на користь одного з відповідачів в розмірі 1 944,62 грн та 1 944,62 грн на користь держави, з огляду на те, що позивач був звільнений від сплати судового збору під час звернення до суду із позовною заявою за приписами п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір». Ця норма закону не була застосована судом, хоча підлягала застосуванню. Так як позивач був звільнений від сплати судового збору під час звернення із позовною заявою до суду, з нього не може бути стягнутий судовий збір за подання апеляційної скарги відповідачами.
Правова позиція Верховного Суду: судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду (п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір»).
У справі про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів дізнання, досудового слідства, прокуратури або судупозивач звільняється від сплати судового збору не тільки у суді першої інстанції (при пред'явленні позову), але й на наступних стадіях цивільного процесу (при подачі апеляційної та касаційної скарги). Ці стадії судового захисту є єдиним цивільним процесом, завдання якого є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушеного права.
Висновки: п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» застосовується у зв`язку з захистом прав як у суді першої інстанції (при пред'явленні позову), так і на наступних стадіях судового процесу, а саме при апеляційному перегляді справи.
Ключові слова: порядок справляння судового збору, пільги при сплаті судового збору, компенсація немайнової шкоди, завдана державою шкода