Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 01 лютого 2024 року
у справі № 287/105/18
Кримінальна юрисдикція
Щодо допустимості як доказу висновку експерта
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком суду першої інстанції ОСОБА_6 визнано невинуватим у пред'явленому обвинуваченні за ч. 2 ст. 191, ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України та виправдано у зв`язку з недоведеністю в його діяннях складу кримінальних правопорушень.
За ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції залишено без зміни.
ОЦІНКА СУДУ
відповідно до положень статей 7, 10 Закону України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року № 4038-XII судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних та судово-психіатричних експертиз. До проведення судових експертиз (обстежень і досліджень), крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.
ВИСНОВКИ: у цьому кримінальному провадженні заслуговують на увагу доводи прокурора щодо безпідставного визнання висновку експертів за результатами проведення комплексної судової будівельно-технічної та економічної експертизи недопустимим доказом з огляду на те, що, як зазначено у вироку, її проведено неповноваженою особою, оскільки проведення експертизи доручено експертам Житомирського відділення КНДІСЕ, проте експерт ОСОБА_8 не є експертом цієї експертної установи, а працює в ній за трудовою угодою. Експерт ОСОБА_8 зареєстрований в Державному реєстрі атестованих судових експертів Міністерства юстиції України. Проте апеляційний суд на такі твердження прокурора відповіді не надав.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: оцінка доказів, порядок проведення судової експертизи, вимоги до експерта, недопустимість доказів