Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 14 грудня 2023 року
у справі № 127/20368/21
Цивільна юрисдикція
Щодо врахування фактів вчинення домашнього насильства у спорах з приводу участі одного з батьків у вихованні дитини та визначення її місця проживання
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа - Служба у справах дітей сільської ради, про визначення місця проживання малолітньої дитини.
ОСОБА_3 звернулася до суду із зустрічним позовом до до ОСОБА_1, третя особа - Служба у справах дітей міської ради, про визначення місця проживання дитини з матір'ю.
Рішенням суду першої інстанції у задоволенні первісного позову ОСОБА_1 відмовлено. Зустрічний позов ОСОБА_3 задоволено.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення. Первісний позов ОСОБА_1 задоволено. Визначено місце проживання неповнолітнього ОСОБА_5 з батьком ОСОБА_1 за місцем його проживання. У задоволені зустрічного позову ОСОБА_2 відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Тлумачення частини першої статті 161 СК України свідчить, що під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини враховується ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов'язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров'я та інші обставини, що мають істотне значення. До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов'язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.
Дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном. Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси (стаття 171 СК України).
Під час розгляду судом та/або органом опіки та піклування спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, визначення місця проживання дитини, відібрання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька дитини, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на законних підставах або не на основі рішення суду, обов'язково беруться до уваги факти вчинення домашнього насильства стосовно дитини або за її присутності (частина четверта статті 22 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
ВИСНОВКИ: законодавець поклав на суд обов'язок при вирішенні спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини враховувати як факти вчинення домашнього насильства стосовно дитини, так і за присутності дитини. Тобто, у разі посилання учасників сімейного спору на факти вчинення одним із учасників домашнього насильства обов'язково необхідно перевіряти, чи відбувалося домашнє насильство щодо дитини або за її присутності. Зазначені обставини належить також перевіряти при вирішенні питання про визначення місця проживання дитини.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: захист прав дитини, спори за участю дитини, оцінка фактів домашнього насильства