Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 03 жовтня 2023 року
у справі № 596/509/22[2]
Кримінальна юрисдикція
Щодо правових наслідків проведення огляду місця події без безперервної аудіо-відеофіксації
ФАБУЛА СПРАВИ
Вироком суду першої інстанції ОСОБА_7 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК, та призначено покарання у виді штрафу.
На підставі статей 96-1, 96-2 КК застосовано спеціальну конфіскацію грошових коштів, які були засобом вчинення цього кримінального правопорушення, на користь держави.
Ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції було залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
За результатами огляду місця події було складено протокол із додатком у вигляді фототаблиці, який відповідає вимогам статей 104, 105 КПК. Цей протокол підписаний усіма учасниками слідчої дії, у тому числі й ОСОБА_7 , без будь-яких зауважень та заперечень.
При цьому у тексті протоколу огляду автомобіля безпосередньо зазначено про те, що ОСОБА_7 добровільно надав дозвіл на огляд його автомобіля.
Доводи сторони захисту про те, що під оглядом місця події фактично було проведено обшук, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки дослідженими судами попередніх інстанцій матеріалами кримінального провадження було встановлено, що гроші, які пропонував ОСОБА_7 як неправомірну вигоду працівникам патрульної поліції, були виявлені на задньому сидінні під час поверхневого огляду салону автомобіля. При цьому будь-якого відшукання майна у автомобілі, або інших дій, які б мали ознаки обшуку, співробітники поліції не вчиняли. Таким чином, підстав вважати, що замість огляду автомобіля було здійсненого його обшук немає.
ВИСНОВКИ: та обставина, що огляд місця події було проведено без безперервної аудіо-відеофіксації не свідчить про недопустимість результатів цієї слідчої дії як доказу, оскільки відповідно до вимог ч. 7 ст. 237 КПК здійснення аудіо-відеофіксації такої слідчої дії як огляд місця події є правом слідчого та/або прокурора, а не обов'язком.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: доказування у кримінальному провадженні, допустимість доказів, порядок проведення огляду