Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 18 жовтня 2023 року
у справі № 754/2449/22
Цивільна юрисдикція
Щодо відсутності у позикодавця права на стягнення курсової різниці у справі про стягнення боргу на стадії виконання рішення суду
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення суми боргу.
Рішенням суду першої інстанції позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто солідарно зі ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 3 % річних. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення курсової різниці відмовлено.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Курсова різниця - це різниця, яка є наслідком відображення однакової кількості одиниць іноземної валюти в національній валюті України при різних валютних курсах.
Позикодавець, який сам визначив заборгованість у валюті гривні України, погодився із судовим рішенням, яким таку заборгованість стягнуто з боржника, а боржником виконувалось судове рішення про стягнення такої заборгованості, не має права на стягнення курсової різниці, оскільки визначив зобов`язання у національній валюті, у якій і прийняв його виконання.
Звертаючись з вимогами про стягнення курсової різниці після ухвалення остаточного рішення у справі про стягнення боргу за договором позики, позивач фактично просить змінити попереднє рішення суду, яким вже вирішено спір між сторонами.
ВИСНОВКИ: на стадії виконання рішення суду позивач має право лише на отримання сум, передбачених статтею 625 ЦК України, а не на зміну попереднього рішення в частині збільшення стягнутої судом суми боргу внаслідок зміни курсу валют під час виконання попереднього рішення, адже такий підхід є порушенням принципу юридичної визначеності.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: договірні спори, порушення грошового зобов'язання, склад боргу, валюта зобов'язання