Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 23 листопада 2023 року
у справі № 826/6826/17
Адміністративна юрисдикція
Щодо повноважень НКРЕКП затверджувати кодекс газотранспортної систем
Фабула справи: ПАТ «Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”» та ПАТ «Укртрансгаз» звернулися до суду з адміністративним позовом, в якому просили визнати незаконною, нечинною, протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 30.09.2015 №2493».
Рішенням окружного адміністративного суду, яке залишене без змін постановою апеляційного адміністративного суду, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що при прийнятті оскаржуваної постанови відповідач діяв в межах наданих повноважень, з дотриманням процедури прийняття регуляторного акта, в т.ч. щодо участі в процедурі Оператора ГТС.
Мотивація касаційної скарги: ТОВ "Укрнафтагазенерго" покликається на порушення відповідачем процедури прийняття регуляторного акту щодо розгляду зауважень та пропозицій.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про ринок природного газу" (далі - Закон №329-VIII) до компетенції Регулятора на ринку природного газу належить: затвердження кодексів газотранспортних систем, кодексу газорозподільних систем, кодексів газосховищ та кодексу установки LNG.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону №329-VIII права та обов`язки оператора газотранспортної системи визначаються цим Законом, кодексом газотранспортної системи, іншими нормативно-правовими актами, а також договором транспортування природного газу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону №329-VIII з метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи зобов'язаний розробляти, подавати на затвердження Регулятору та розміщувати на своєму веб-сайті кодекс газотранспортної системи.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон №1540-VIII), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема кодекси газотранспортної системи, підготовлені операторами, та ініціює внесення змін до них.
Висновки: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг як Регулятор у сфері енергетики та комунальних послуг наділена повноваженнями затверджувати кодекс газотранспортної системи, а також ініціювати внесення змін до них.
Ключові слова: зміна оператора ГТС, процедура алокації, права учасників ринку газу, проходження опалювального сезону, постачання природного газу