Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 25 вересня 2023 року
у справі № 208/2160/18[3]
Кримінальна юрисдикція
Щодо допустимості як доказу протоколу НСРД, складеного поза межами строку, визначеного ч. 3 ст. 252 КПК України
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком суду першої інстанції ОСОБА_11 визнано винуватим та засуджено за ч. 2 ст. 307 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років 6 місяців з конфіскацією всього належного йому майна.
На підставі ч. 4 ст. 70 КК остаточно призначено ОСОБА_11 покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років 6 місяців з конфіскацією всього належного йому майна.
Ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_11 залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Не є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону передача прокурору з недотриманням установленого в ст. 252 КПК строку складання протоколу про результати проведення НСРД - аудіо-, відеоконтроль особи та контроль за вчиненням злочину у формі оперативної закупки.
Так, положеннями ч. 3 ст. 252 КПК визначено, що протоколи про проведення НСРД з додатками не пізніше ніж через 24 години з моменту припинення зазначених НСРД передаються прокурору. Проте таке порушення може впливати лише на оперативність досудового розслідування і своєчасність прийняття рішень прокурором задля його забезпечення. Сторона захисту може висловити свої зауваження з приводу цієї НСРД та врахувати її результати під час підготовки захисту лише за умови відкриття стороною обвинувачення відповідних протоколів та додатків як доказів у порядку ст. 290 КПК, на що не впливає дотримання строку, визначеного ч. 3 ст. 252 КПК.
Правила допустимості доказів не пов`язують сам факт складання протоколу НСРД поза межами строку, визначеного приписами ч. 3 ст. 252 КПК, з недопустимістю результатів НСРД.
Отже, порушення приписів ч. 3 ст. 252 КПК не має істотного впливу на права підозрюваного, зокрема й на захист, і з огляду на це не містить ознак істотного порушення кримінального процесуального закону.
ВИСНОВКИ: складання протоколу НСРД поза межами строку, визначеного приписами ч. 3 ст. 252 КПК, не є підставою для визнання такого протоколу недопустимим доказом.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проведення НСРД, фіксація ходу негласних слідчих (розшукових) дій, фіксація ходу негласних слідчих (розшукових) дій, допустимість доказів